Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Češi preferují cestování po vlastní ose

Road trip (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Road trip (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Po Evropě si Češi rádi plánují dovolené po svém. Až 65 procent českých cestovatelů preferuje vlastní plánování dovolené. Ve vybrané destinaci mají rádi zajištěno především ubytování. Dopravu na místo a další služby si většinou zařizují sami, nezávisle na prodejci ubytování.

“Nezávislé cestování je nejpopulárnější mezi zákazníky ve věku 18 až 25 let, těch je drtivá většina, tedy 78 procent. Poté platí, že s přibývajícím věkem strmě roste i poptávka po kompletním zajištění veškerých služeb předem,” potvrzuje trend ředitelka inspiračního portálu Slevomat Marie Chytilová. Firma realizovala průzkum mezi 1246 Čechy před zahájením letních prázdnin.

Specialitou na nezávislé cestování jsou balkánské destinace, kam Češi jezdí na letní dovolenou historicky nejvíce. “Chorvatsko a Černá Hora, popřípadě i Itálie jsou místa, kam se Češi naučili jezdit zcela sami. Výjimkou nejsou ani situace, kdy Češi vyrážejí například do Chorvatska i bez toho, aby předem měli zajištěné ubytování, hledají ho až na místě,” říká Chytilová s tím, že v Chorvatsku bylo alespoň jednou na dovolené 66 procent Čechů.

Dovolená v tuzemsku frčí
Hoteliéři hlásí, že počet rezervací na letošní letní sezónu je rekordní, respektive největší v novodobé historii Česka. Novinka na největším tuzemském inspiračním portálu má obrovskou odezvu u zákazníků. Jak potvrzují interní data, například u vybraných hoteliérů dosahuje poměr prodejů ve prospěch konkrétních termínů až 80 procent z celkových prodejů.

“Za poslední týden má tento nový produkt 10% podíl na celkovém obratu pobytů. Dále se ukazuje, že až třetina zákazníků využívá tuto službu k nákupu dovolené na poslední chvíli, tedy s termíny na nejbližších 30 dnů,” doplnila Chytilová a uzavřela s tím, že firma se dále připravuje na spuštění prvních přímých rezervací v zahraničních hotelech, jako třeba v Maďarsku, Chorvatsku, Rakousku a nebo Velké Británii.”

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Randstad s.r.o.
Team leader výrobní logistiky

Randstad s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč