30. listopadu 2014 7:46 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Češi rádi lenoší, v tuzemsku vyhledávají relaxační dovolenou

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Čechy letos v létě opět nejvíce lákala v tuzemsku pěší a poznávací turistika. Návštěvníci také stále více preferují relaxační a odpočinkové pobyty. Vyplývá to z průzkumu agentury CzechTourism. Poznávání daného regionu označilo za nejlákavější aktivitu na dovolené 53 procent lidí, pěší turistiku 42 procent. Domácí turisté nejčastěji cestují do regionů vzdálených víc než 100 km.

Domácí turisté v posledních letech zkracovali délku svého pobytu v regionech. Především letos upřednostnili jednodenní pobyty bez noclehu, preferovalo je 53 procent lidí. Tři až sedm nocí strávilo v tuzemsku 24 procent turistů. Zvýšila se i obliba víkendových pobytů s jedním či dvěma noclehy.

Autem na tuzemskou dovolenou či na výlety vyráží 80 procent lidí, před čtyřmi lety to bylo o osm procent méně. Vlak využilo devět procent Čechů a linkový autobus šest procent. Proti roku 2010 také výrazněji vzrostl počet lidí, kteří tráví volno s partnerem, přibylo i rodin cestujících s malými dětmi. S partnerem či přáteli tráví volno 81 procent lidí, 11 procent jezdí samo.

Cesty za jídlem i lázněmi

Rostoucí zájem o dovolenou v tuzemsku potvrzují i prodejci. Vyhledávané jsou právě relaxační a wellness pobyty. „Lidé si stále častěji chtějí dopřát odpočinek, relax v podobě masáže či wellness, ale také rádi vycestují do regionů za kvalitní gastronomií,“ potvrdila trend ředitelka společnosti Slevomat Marie Chytilová s tím, že právě zážitkové pobyty a relax patří letos mezi vyhledávané vánoční dárky.

Průměrný den volna dle CzechTourismu v regionech vychází návštěvníky nejčastěji na 500 Kč. Zároveň mírně přibylo těch, kteří jsou ochotni za den utratit až 1000 Kč.

V letní i zimní sezoně nejvíce táhnou Šumava a Krkonoše, západočeské lázně a Praha. V létě Češi rádi navštěvují jižní Moravu a jižní Čechy. Celých 59 procent dotázaných má zájem poznat tradice a zvyky regionu. K nejoblíbenějším patří tradiční řemesla a výrobky, tradiční architektura, či regionální gastronomie.

Výzkum zaznamenal rostoucí spokojenost návštěvníků se službami a nabídkou regionů. Dlouhodobě nejspokojenější jsou turisté na jihu Čech a Moravy, ale v poslední době i na severu Moravy a ve Slezsku.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz