Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Češi se mi zdají smutní. A projevují lásku jinak než my v Africe, říká Angolan

Jacinto Teca Mahela | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jacinto Teca Mahela | foto: Archiv Jacinto Teca Mahely

Jacinto Teca Mahela se z Angoly do Česka přestěhoval ped osmi lety kvůli studiu vysoké škole. „Praha je ideální místo, kde jsem se rozhodl mít rodinu, i když moje snoubenka není Češka, ale Slovenka, tady se i s naší dcerkou cítíme jako doma,“ říká.

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Po mém příjezdu do České republiky mě nejvíc překvapila povaha lidí, jak se zlobí  - hlavně když jdou do práce. Třeba v metru jsou všichni smutní a bez nálady.

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodli, že tu chcete zůstat nastálo? Co vás k tomu vedlo?
Po třech letech studia jsem se rozhodl zůstat v Praze, jelikož jsem si tady zvykl a začalo se mi tady líbit. Praha je ideální místo, kde jsem se rozhodl mít rodinu, i když moje snoubenka není Češka, ale Slovenka, tady se i s naší dcerkou cítíme jako doma.

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
V Evropě se láska projevuje úplně jinak než v Africe. Taky v Čechách možná lidi mají hodně citu, ale neumějí to pořádné projevit a bojovat o to, po čem touží a co je pro ně důležité.

Jacinto Teca Mahela

Jacinto Teca Mahela se do Prahy přestěhoval v roce 2010 kvůli studiu cestovního ruchu na VŠO. Je tanečním instruktorem a organizátorem. Učí Kizombu, Sembu, Kuduro a Afrohouse na tanečních festivalech a workshopech po celém světě. V Praze nabízí pravidelné kurzy Komby a organizuje několik tanečních festivalů.

Lidovky.cz: Chodil jste někdy s Češkou, jaké podle vás jsou?
Ano, měl jsem za přítelkyni Češku. Je to trošku rozdíl, hlavně co se týče rolí ve vztahu, jistoty a pohledu na společnou budoucnost.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi? Jsou Češi slušní?
V Angole jsou vztahy založené na respektu k starším lidem. Důležité kromě věku je i hierarchie v rodině. Třeba strejda musí být respektován neteří nebo synovci, i když jsou věkově starší než strejda. Tady vidím jenom respekt k starším lidem – třeba v tramvaji je většinou pustí si sednout. Češi jsou podle mě slušní, ale bojí se hodně nového a nepoznaného. Kvůli tomu se někdy chovají nepříjemně.

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Libí se vám? Je hodně odlišný od toho, na který jste zvyklý?
Český humor se mi líbí. Ale lidi tady se někdy zbytečné zlobí, když si člověk z nich udělá nevinnou srandu. Jsem hodně pozitivní člověk se stálým úsměvem na tváři. Rád lidem úsměv vyčaruju něčím zábavným.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii? Je v ní něco, co vás zaujalo?
Částečně. Moje vědomosti prozatím nejsou tak hluboké, abych se k tomu mohl vyjádřit.

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
Nepiju alkohol, tak to neumím posoudit. Česká kuchyně je fajn, ale na angolskou nemá. Z české nabídky mám nejraději kuře se smetanovou omáčkou a rýží – nejvíce mi ale chutná, když si to připravím sám.

Lidovky.cz: Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
Ano, plánuji tady zůstat s mou rodinou. Jsme ale mladí, takže člověk nikdy neví.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?
O politiku se zajímám. V porovnání s angolskou politikou je zdejší politika kvalitnější a více respektována obyvatelstvem.

Lidovky.cz: Učíte se češtinu? Je pro vás v Česku její znalost nezbytná?
Češtinu jsem se učil v jazykové škole v Mariánských Lázních v rámci přípravy na vysokou školu v oblasti zemědělství. Ano určitě, bez znalosti jazyka se tady neobejdete.

Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská? Co má vaše země výjimečného?
Po rodině, angolském jídle, kultuře a přírodě. Angola je krásná země s neobyčejnou přírodou. Je kolébkou tanečního stylu Kizomba, Semba, Kuduro a Afrohouse. Snažím se, aby tyto taneční styly měly co největší oblibu i tady v Čechách, jako tomu je již v celé Evropě a vlastně již celosvětově. V Praze organizuju několik mezinárodních tanečních festivalů a také pravidelné taneční kurzy, které s oblibou navštěvuji nejen Češi, ale i zahraniční tanečníci.

český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....