27. dubna 2015 6:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Češi se řeckých problémů nebojí. Letní dovolená v Řecku táhne

Jedna z nejoblíbenějších pláží v Řecku. Pláži Elafonissi se přezdívá "evropské Tichomoří" | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedna z nejoblíbenějších pláží v Řecku. Pláži Elafonissi se přezdívá "evropské Tichomoří" | foto: Shutterstock

PRAHA Ekonomické problémy Řecka či jeho možný odchod z eurozóny české turisty od strávení dovolené na ostrovech neodrazují. Poptávka po letních zájezdech do Řecka stále roste, vyplývá z ankety mezi subjekty v cestovním ruchu. V rámci leteckých zájezdů je Řecko mezi Čechy nejpopulárnější destinací.

„Ekonomická situace nemá na zájem českých turistů o dovolenou v Řecku žádný vliv, naopak v letošním roce evidujeme zvýšený zájem o Řecko,“ uvedla tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková. „Za celé období předprodejů jsme neměli jediný dotaz na spolehlivost této destinace,“ řekl mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Osúch. Pro CK představuje Řecko nejprodávanější destinaci, meziročně se poptávka zvýšila o 15 procent.

„Na první pohled by se mohlo zdát, že problémy řecké ekonomiky odradí turisty od této země, nicméně pokles cen, k němuž došlo, je silným motivem, díky kterému se naopak turistickému ruchu v Řecku velmi daří,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek.

Případný odchod Řecka z eurozóny by se podle asociace neměl zásadně dotknout turistů přijíždějících do země na dovolenou. Veškerá politická moc se koncentruje v hlavním městě, proto i případné demonstrace a stávky se odehrávají převážně v Aténách a nijak nezasahují do průběhu dovolených v přímořských letoviscích.

Řekové žijící na ostrovech a ve významných turistických destinacích jsou na příjmech z cestovního ruchu závislí. Proto je i v zájmu Řeků, aby dopad případného odchodu Řecka z eurozóny byl na turisty co nejmenší, uvedla Petříčková.

„Kdyby Řecko opustilo eurozónu a zavedlo vlastní měnu, došlo by patrně v prvních měsících k jejímu výraznému oslabení. Tím by se služby a zboží v Řecku staly pro zahraniční turisty ještě levnější a Řecko by se tak stalo ještě atraktivnější turistickou destinací,“ dodal Marek.

Řecko navštěvuje v průměru okolo tři sta tisíc Čechů ročně. Jde o čtvrtou nejoblíbenější dovolenkovou destinací českých turistů a jedničkou v leteckých zájezdech.

Podle Asociace řeckých podnikatelů v cestovním ruchu by mohl letos počet turistů v zemi překročit nový rekord - 25 milionů. Cestovní ruch je pro Řecko jedním z hlavních hnacích motorů ekonomiky. Na hrubém domácím produktu země se podílí 15 procenty.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 24 000 - 29 000 Kč