Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Češi si velmi rádi stěžují, říká Jihoafričan

David Carter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Carter | foto: Archiv: David Carter

Jihoafričan David Carter je světoběžník. Dlouhodobě žil v pěti různých zemích, za ženu si vzal Slovenku a spolu se před pěti lety rozhodli přestěhovat do Česka. V porovnání s lidmi z JAR mu spoluobčané v Česku připadají uzavření, proto se jim snaží přiblížit aspoň studiem češtiny.

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Poprvé jsem byl v Čechách v roce 1995, nepamatuji si příliš, co mě překvapilo tehdy. Podruhé jsem do Čech přijel v roce 2008, měl jsem namířeno na golfový turnaj série Challenge Tour v Liberci. Na letišti jsem si vyzvedl auto z půjčovny a vyrazil jsem s mapou v ruce a španělským hráčem, který neuměl ani slovo anglicky na cestu Praha, Ruzyně - Liberec. Cesta, která by mi standardně trvala necelé dvě hodiny nám tehdy zabrala pět hodin! Snažil jsem se vyptat na cestu, ale nepotkal jsem jediného člověka, který by uměl anglicky a věděl, kde je Lajberek. Španěl na místě spolujezdce mi byl platný stejně tak.

Kdo je David Carter?

Čtyřicetiletý David Carter pracuje jako golfový kouč. Pochází z Johannesburg v Jihoafrické republice, do Česka se přistěhoval před pěti lety kvůli své současné manželce. Má desetiletého syna.

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodl, že tu chcete zůstat nastálo? Co vás k tomu vedlo?
Žil jsme v pěti různých zemích, takže přestěhovat se do Čech nebyla zase až tak velká změna. A co mě přivedlo k tomu, abych se tu usadil? Bude to znít možná pateticky, ale byla to láska. V roce 2007 jsem potkal nejúžasnější ženu svého životu, která mi stála za to, abych se sem přestěhoval a dva roky na to se s ní oženil.

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
Lidé mi tu připadají uzavření, žijí sami pro sebe. Ale je dost možné, že to tak vidím i proto, že příliš česky neumím. Co se mi na Češích naopak velmi líbí je, že jsou nadšenými sportovci.

Lidovky.cz: Chodil jste někdy s Češkou, jací podle vás jsou?
Ne, nikdy jsem s Češkou nechodil. Moje manželka je Slovenka. To, co spolehlivě vím o Češkách a vlastně i Slovenkách je, že je mezi nimi nebývale velká koncentrace krásných žen.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi? Jsou Češi slušní?
Mohu srovnat Čechy s Iry, Švédy, Jihoafričany, Angličany, tam všude jsem žil. A v porovnání s nimi mi Češi připadají uzavření, berou si všechno až příliš k srdci, velmi rádi si stěžují. Setkal jsem se i s tím, že se neradi dívají zpříma do očí – vnímají to jako agresi. Je velký rozdíl mezi Čechy, kteří cestují nebo žili nějaký čas v zahraničí a těmi, kteří vyjedou maximálně do okresního města a to se týká i přístupu ke starým lidem a dětem.

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Libí se vám? Je hodně odlišný od toho, na který jste zvyklý?
Češi mají hodně rádi sarkastický humor, který má nejblíž k anglickému humoru. Jen ten britský mi přijde o trochu citlivější.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii? Je v ní něco, co vás zaujalo?
Zajímá mě historie obecně včetně té české. Vnímám to tak, že se minulost na Češích hodně podepsala, křivdy z minulosti stále visí ve vzduchu. Četl jsem hodně o 1. a 2. světové válce a roli Čechů v ní, ideologii komunismu a zajímám si o aktuální politické dění v zemi.

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Cizinci žijící v Česku mluví o naší zemi ve speciálu serveru Lidovky.cz: Český šok

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
Miluji české pivo, máte to nejlepší pivo na světě! Z české kuchyně mám nejraději polévky – zelňačka, bramboračka, kulajda a další. Moje žena je doma často vaří.

Lidovky.cz: Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
Nejsem si jistý. Teď jsem tady a jsem za to rád, kde budu za 5 nebo 10 let nevím.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?
Sledovat českou politiku je jako poslouchat zaseklou gramofonovou desku. Korupce, úplatky, zákulisní hry – pořád dokola. To je to jediné, co vidím v novinách, ve zprávách, slyším od českých přátel. Mimochodem, to je další typická česká vlastnost zejména mezi muži – milují řeči o politice.

Lidovky.cz: Učíte se češtinu? Je pro vás v Česku její znalost nezbytná?
Zkusil jsem intenzivní kurz češtiny před čtyřmi lety a po této zkušenosti jsem zapomněl i to, co jsem česky uměl. Až po nějakém čase jsem se opět uvolil s češtinou začít, ale jinak. Jsem pro nenásilnou formu učení se vlastní zkušeností, vlastním tempem, bez memorování, přísných pravidel a drilů. Lepší znalost jazyka by se mi určitě hodila, proto se nevzdávám...

Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská? Co má vaše země výjimečného?
Nejvíc se mi stýká po moři. Navíc jsem teplomil, vyrůstal jsem v Jihoafrické republice a celý život trávil zimu v teplých krajinách, takže se mi nemůže nikdo dívit, že česká zima mi nejde pod nos. Naštěstí mám práci, která mi dovoluje trávit většinu zimy mimo Česko. Jihoafričani jsou spontánní, nečekají na vaše pozvání na návštěvu, prostě u vás zaklepou na dveře. Jsou přátelští a hlavně mají tam teplo.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRÁCE VE VÝROBĚ 22.000KČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 18 000 - 22 000 Kč