6. května 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Češi preferují rybaření na severu Evropy. Láká je treska i mečoun

Rybaření v Norsku - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rybaření v Norsku - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Ulovit kapra v českého rybníku jim už nestačí, raději vyrážejí na sever Evropy nebo i do vzdálenějších rybářských rájů. Čechů, kteří provozují sportovní rybaření v cizině, přibývá. Nejčastěji míří s prutem na sever Evropy, do Norska či Švédska.

V kurzu jsou i levnější destinace jako Polsko či Chorvatsko. Za zájezd spojený s rybařením nejčastěji utratí 15 000 korun. Vyplývá to z ankety mezi cestovními kancelářemi specializovanými na rybářské zájezdy.

"Polovina zájemců preferuje sever Evropy, pětina pak Středomoří," řekl Martin Urban z cestovní agentury Worldfishing. Největší zájem podle něj mají tuzemští rybáři o lov tresky, lososa nebo tuňáka.

ČTĚTE TAKÉ:

"Smyslem takové dovolené je lovit ryby tam, kde jsou a kde je to jiné než doma. Svou roli hraje i snaha oprostit se od každodenního prostředí a starostí všedního dne," dodal Zdeněk Edelmann z cestovní agentury PEPA Travel Agency.

Typickým klientem je podle něj muž mezi 30 a 60 lety. Na popularitě i u nás nabírá tzv. Big Game Fishing, tedy forma sportovního rybaření na volném moři zaměřená na velké ryby jako je tuňák, mečoun či žraloun modravý, které často dosahují hmotnosti i několika set kilogramů a délky několika metrů.

Jde o ryby silné a bojovné, které se rybářům snadno nevzdávají. Zájemci o tento typ rybaření, ale musí mít kromě fyzické kondice i řádně naditou peněženku.

Největší výzvou je chytit mečouna

"Jednoznačně největším lákadlem je lov marlinů (mečounů), kteří mohou mít až 350 kg," uvedla Veronika Viková z CK Canaria Travel, která se specializuje na zájezdy pro rybáře na Kanárské ostrovy.

"Většinou se jedná o muže, popřípadě skupinu mužů, kteří na moři tráví každý den. Druhou variantou jsou rodiny, kdy si většinou muž, ovšem není výjimkou i žena, zpříjemní jeden či několik dní rybařením," dodala Viková.

"Ročně vycestuje do zahraničí za účelem rybaření podle našich odhadů okolo sedmi tisíc českých turistů," uvedla tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Kateřina Petříčková.

Kam za rybařením?

Cestovní kanceláře organizují cesty za rybařením nejen do nejvyhledávanějších severských zemí jako je Švédsko, Norsko, Finsko, Irsko, ale také do vzdálenějších destinací jako jsou Kamčatka, Kanada, Aljaška, Chile, Maledivy, Gabon apod.

Rybařit se jezdí cíleně také do Španělska na řeku Ebro nebo do Rumunska k deltě Dunaje. "Trendem je také rybolov pro náročné v odlehlých destinacích jako jsou Sibiř, Namibie, Argentina, Madagaskar a jiné," dodal Edelmann.

K rybaření na volném moři není třeba povolenky k rybaření. Pro lov na řekách či jezerech je většinou nutné zařídit si povolenku u místních úřadů.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!