24. června 2009 16:09 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Češi teď v Chorvatsku mrznou a nudí se

Chorvatsko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chorvatsko | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Celý rok se těšili na dovolenou u moře a teď by se nejraději sbalili a jeli domů. Tak se cítí Češi, kteří během posledních dní odcestovali do Chorvatska.

Země, které tradičně patří u českých turistů k nejvyhledávanějším prázdninovým destinacím, totiž přivítala výletníky nízkými teplotami a deštěm. "Ještě minulý týden bylo azuro, pak ale přišly bouřky," říká turistka, která se z Chorvatska vrátila o víkendu. A počasí se jen tak nezlepší. Vyčasit by se mohlo až začátkem příštího týdne.

Situace se samozřejmě liší letovisko od letoviska, ale jen málo kde je skutečné léto. "Téměř po celém Jadranu od soboty skoro neustále prší a je vysloveně hnusně," říká český konzul ve Splitu. "Letní počasí se má vrátit až v pondělí," dodává.

Předpověd počasí v Chorvatsku podle serveru croatia.hr

Moře je ledové a není co dělat
Problém mají hlavně lidé, kteří přijeli autobusem a jsou závislí na cestovní kanceláři. "Motorizovaným doporučuji vyrazit na výlet," říká konzul. Dokud ale prší, nedá se dělat vůbec nic. Naštvaní turisté tak mohou maximálně hrát karty. "Už dva dny jsme nebyli na pláži. Je hrozná zima a moře je ledové," řekla Lidovkám.cz skupina Čechů, kteří jsou právě v Chorvatsku na dovolené. Podle některých informací uvažují turisté i o návratu domů. "Chodíme v mikinách, klidně jsme mohli zůstat v Česku," říká jeden z nich.

Hromadně zatím ale nikdo neodjíždí. "Nevím o tom, že by se někdo kvůli špatnému počasí vrátil," říká Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří.

Podobné informace nemá ani Jitka Jará, majitelka jedné z cestovních kanceláří specializujících se právě na Chorvatsko. Jará naopak věří, že se počasí brzy umoudří. "Podle našich delegátů se situace zlepšuje," říká. A tak těm, kteří už v Chorvatsku jsou, nebo se tam v brzké době chystají nezbývá než doufat, že se léto vrátí už brzy.

Advantage Consulting, s.r.o.
STROJNÍ MECHANIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 28 000 - 32 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz