Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Na Kapverdách se lidé nestresují. Na všechno je čas, libuje si Čech

Tomáš Kobes | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Kobes | foto: Archiv Tomáše Kobese

Tomáš Kobes se na Kapverdské ostrovy přestěhoval kvůli práci. Žije zde čtvrtým rokem a o návratu do Česka neuvažuje. „O budoucnosti zatím moc nepřemýšlím. I když na tak malém ostrově je těžké fungovat a sám jsem zvědavý, kde jednou budu žít,“ říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Na své první dny na Kapverdech si pamatuji velice dobře. Byl jsem zde jako turista, který jel na dovolenou za windsurfingem. První návštěva ve mně nechala pouze vzpomínky na pobřeží v blízkosti známé surfařské pláže Ponta Preta. Azurově modrá voda, teplo a bílý písek v době, kdy v České republice začínala zima. Nikdy by mě nenapadlo, že zde budu o pár let později podnikat v cestovním turistickém ruchu.

Lidovky.cz:  S čím jste v cizině narazil? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Nevím, jestli jsem úplně narazil, ale nástrah je hodně. Každý den jsem v nějaké nové situaci, ve které jsem dřív nebyl. V cizím prostředí je to někdy komplikované. Zejména díky lenivosti místních obyvatel a jejich hesla „No stress“. Žádný český zvyk mě nenapadá. Člověk se pomalu přepne na to, aby zde mohl mezi místními fungovat. Je těžké koncentrovat se na práci, když jste na ostrově, který je dlouhý 40 kilometrů a 13 kilometrů široký. Potkáváte velice často stejné lidi.

Lidovky.cz:  Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Velice těžká otázka. Je to vše o budoucnosti, do které nevidíme, ale můžeme ji ovlivnit. Snažím se tedy dělat věci tak, abych se vrátil mohl a abych se mohl podívat na místa, která má rád, případně tam najít jeden z mých domovů.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Chybí mi zde třeba svíčková a vepřová pečeně s kyselým zelím nebo knedlíky. Typická česká jídla. Omáčky. Uvařil jsem třeba bramboráky. Myslím, že chutnaly.

Lidovky.cz:  Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Zažíval a zažívám většinou pozitivní reakce na Česko. Bylo těžké potkat ty správné lidi. Nicméně postupem času jsem na to sám přišel. Mohu říct, že je zde poměrně dost lidí, co znám. Přátel těch mám jen pár.

Lidovky.cz:  Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Místní politiku nesleduji. Nemohu tedy posoudit. Žádným způsobem se mě zatím nějak zásadně nedotýká. Do budoucna možná ano.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...