15. března 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Oblíbené destinace na víkend? Češi objevují krásu severských měst

Kodaň  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kodaň | foto: Shutterstock

PRAHA Trendem letošních eurovíkendů jsou severská města jako Stockholm, Kodaň či Helsinky. Vyplývá to z ankety mezi prodejci zájezdů. V březnu se naplno rozjíždí hlavní období, kdy lidé vyrážejí na výlety do evropských metropolí. Na eurovíkend na jaře vyrazí podle odhadů 200 000 Čechů.

K tradičním nejpopulárnějším městům ale stále patří Paříž, Řím, Londýn, Florencie a Valencie. "Paříž je dlouhodobě nejoblíbenější jarní metropole. Popularitě Říma nahrává zájem o volbu papeže," uvedla Kateřina Komedová ze serveru Zájezdy.cz. 

Vyšší zájem než loni je o Stockholm, Kodaň a Helsinky. "Právě na jaře tam panuje příjemné počasí na procházky a poznávání tamní kultury, uvedl mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Osúch. Na výlet do evropských metropolí letos vyrazí podle odhadu analytické společnosti Mag Consulting 200 000 Čechů. Dvě třetiny z nich pojedou individuálně, třetina s cestovní kanceláří.

Pohled na Stockholm.

"Trend se mírně mění ve prospěch individuálního cestování, ale pro určitou skupinu lidí je stále cestování s cestovními kancelářemi jedinou volbou. Jde jednak o klienty, kteří chtějí co nejlacinější pobyt a zájezdy jsou tak realizovány hromadně autobusem, pak ty, kteří chtějí vše rychle vyřešit na jednom místě za rozumný poměr cena/výkon," dodal Michal Tůma ze serveru Invia.cz Na výlety do evropských metropolí vyrážejí hlavně páry bez dětí, většinou na tři dny. "Doporučujeme spíše termíny mimo hlavní svátky (velikonoční víkend), kdy lze zařídit levnější letenky a také ceny hotelů jsou nižší.

Lepší je i se vyhnout odletu v pátek a návratu v neděli," dodal Osúch. Častým cílem rodin s dětmi je pařížský Disneyland. Rodina s dvěma dětmi zaplatí za víkendový pobyt v Disneylandu se snídaní, vstupy do parku, letenky minimálně 15 000 korun. Třídenní zájezd do evropských metropolí lze koupit už od 6000 korun.


Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz