Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Český humor je ironický a sexistický, ale zvykla jsem si, říká Kazaška

Victorya Dolotina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Victorya Dolotina | foto: Archiv

Victorya Dolotina se přestěhovala z Kazachstánu kvůli studiu. V Česku se jí líbí a přestěhovat se jinam zatím nemá v plánu. „Na Češích mi ale vadí hlasité smrkání a předsudky vůči cizím národnostem, říká.

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodla, že tu chcete zůstat nastálo? Co vás k tomu vedlo?
Do Česka jsem se zamilovala hned první den po příletu. Prvních několik let jsem jezdívala na prázdniny za rodinou do Kazachstánu, ale vždy jsem se vracela do Prahy s pocitem, že jedu domů.

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
Hlasité smrkání na veřejnosti a předsudky vůči cizím národnostem.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi? Jsou Češi slušní?
Češi jsou dost ochotní pomáhat a oproti Kazachům jsou rozhodně slušnější. Přesto mi trochu vadí vztah mezi starší a mladší generací. Často se setkávám se situací, kdy mladý člověk v MHD neuvolní místo pro staršího nebo pro paní s těžkými taškami. Mezi Českem a Kazachstánem je v tomto velký rozdíl. Co se týče vztahu mezi dětmi a dospělými, tak tady nemám co vytknout. Líbí se mi, že Češi berou děti jako osobnost od útlého věku. Často v tramvaji zaslechnu jak si rodiče nebo prarodiče povídají s dítětem o politice, hudbě nebo divadle.

Victorya Dolotina

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Libí se vám? Je hodně odlišný od toho, na který jste zvyklá?
Z mého pohledu je český humor trochu černý, ironický a občas i sexistický. Nicméně po čase jsem mu přišla na chuť. Nejvíce mě baví film Slunce, seno a pár facek, díky kterému člověk pochopí nejen český humor, ale i českou duši.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii? Je v ní něco, co vás zaujalo?
Vzhledem k tomu, že studuji management cestovního ruchu na Vysoké škole obchodní, snažím se pravidelně cestovat po Česku a poznávat zdejší historii. Naposledy mě zaujal příběh města Terezín v období druhé světové války.

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
Pivo nemusím, ale české víno mi velmi chutná. Stejně tak mám v oblibě českou kuchyni, která je výborná, pokud zrovna neřešíte svoji váhu.

Lidovky.cz: Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
Člověk nikdy neví, ale stěhovat se jinam zatím neplánuji.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?
Ano, snažím se ji sledovat hned z několika důvodů. Prvním je zaměření mého studia na VŠO, které je dost ovlivněno politickou situací jak ve světě, tak v ČR. Za druhé jsem cizinka a můj pobyt Česku je závislý na politické situaci v zemi. Líbí se mi, že Češi máji možnost otevřeně mluvit o politice a velká část obyvatel chodí k volbám.

český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Lidovky.cz: Učíte se češtinu? Je pro vás v Česku její znalost nezbytná?
Před nástupem na VŠO, jsem se češtinu učila rok. Strach z mluvení jsem překonala především díky spolužákům. Pokud se chcete integrovat do určitého prostředí a být součástí společnosti, znalost jazyku je nezbytná v jakékoliv zemi.

Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská? Co má vaše země výjimečného?
Po rodině a rodinných oslavách. Tradiční jídlo můžu uvařit i v Praze, hudbu si pustím na internetu, ale rodinu nic nenahradí. 

Alena Pecháčková

Autor

Alena Pecháčkováalena.pechackova@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!