3. května 2011 12:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Česká města se spojila a dělí si sezonu

Jindřichův Hradec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jindřichův Hradec. | foto: Lidové noviny

PRAHA Pro letošní letní sezonu si 14 českých historických měst připravilo speciální týdny, ve kterých turistům nabídnou trhy, hudební festivaly nebo volné vstupné do tamních památek. Projekt má za cíl přilákat do měst Čech, Moravy a Slezska více návštěvníků a podpořit tak mimopražský turistický ruch.

Organizátorem projektu, který je financován z evropských prostředků, je Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHSČMS), které se spolupodílí i na udílení každoročního titulu Historické město roku.

Města si rozdělí období
"Naprostá většina návštěvníků České republiky navštíví Prahu, maximálně Český Krumlov, Kutnou Horu nebo Karlovy Vary. I tady ale stráví podle našich průzkumů jen několik hodin," uvedl autor projektu Jiří Vaníček. Tento trend je podle něj v rámci Evropské unie typický jen pro Českou republiku. "Na vině je mimo jiné to, že tuzemská města zatím za úrovní služeb v metropoli stále zaostávají," vysvětlil Vaníček.

Rodinná hrobka Schwarzenbergů v Třeboni

Města si proto po dvou až sedmi dnech rozdělí období od června do září, kdy případným návštěvníkům nabídnou řadu speciálních akcí, včetně hudebních festivalů, tematických jarmarků a výstav. Zpřístupněny navíc budou téměř všechny památky, ve většině případů zcela zdarma. "Pro návštěvníky jsme připravili i soutěž o hodnotné ceny. Ty budou moci získat sbíráním razítek do speciální návštěvnické knihy," řekla tajemnice SHSČMS Květa Vitvarová.

Zapojila se stovka měst
Projektu se účastní 14 držitelů titulu Historické město roku, jmenovitě Svitavy, Kadaň, Třeboň, Kroměříž, Klášterec n. Ohří, Kutná Hora, Litomyšl, Prachatice, Spálené Poříčí, Polná, Jindřichův Hradec a Šternberk, Nový Jičín nebo Česká Kamenice.

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře.

"Už samotný titul nám velice pomohl, a to nejen s ním spojená finanční odměna. Naše malé město díky němu přilákalo nové návštěvníky, a další projekt na podporu turismu tak vítáme," řekla místostarostka České Kamenice Hana Štejnarová. Všech čtrnáct měst navíc spolupracuje s dalšími okolními městy, celkem se jich tak do projektu zapojila téměř stovka.

"Obnova památek není samoúčelná, ale vynaložené prostředky do regenerace historických sídel přinesou svůj efekt až v okamžiku, kdy do měst přilákají turisty. Teprve poté dojde k návratnosti investic," řekl Vaníček.

Hrad Šternberk

Jestli bude projekt v tomto směru úspěšný, nastíní až závěrečná zpráva, kterou sdružení zpracuje do několika měsíců po skončení akce. Více informací naleznou zájemci na stránkách www.shscms.cz nebo na www.historickeputovani.cz. Svůj profil bude mít akce od května také na sociální síti Facebook.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz