Diskuse k článku: Češka na Islandu: Látkové kapesníky? Lidem tady připadají nechutné

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 38
  • Poslední: 10.1.2014 17:00
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
P. Gabriel st. 8.1.2014 15:57

Ano, velmi dobře to znám,

Používání hygienických pomůcek, tak, jak to děláme my, tedy například smrkání do kapesníku, se setkává s nejvyšším pohoršením nejenom u seveřanů a u Rusů. K jejich společenskému šarmu naopak patří posmrkávání a popotahování, chrchlání a flusání, obřadné a hlasité srkání nápojů a polévek, a vrcholem, pro našince k nepřekousnutí, je odkládání použitého toaletního papíru do odpadkového koše vedle mísy. Prostě jsou to šviháci a arbitři všemožné elegance, zatím, co my jsme barbaři. Dle nich. Zcela typické pro tyto země nje vyústění dešťových svodů na stěnách domů ve výšce 0,5 - 1 m kolmo na chodník a na cestu bez dešťové kanalizace. Takový dešťový slalom, mezi proudy vody stříkajícími ze zdi na chodce, to je rovněž lahůdka!

A. Machacek 8.1.2014 1:16

Nechcete si pro zmenu povidat o pozranem toaletnim papre

Za komunistu to byly noviny

Z. Kulhánková 8.1.2014 8:31

Re: Nechcete si pro zmenu povidat o pozranem toaletnim papre

Al Gore zpomalil oteplování tím, že používá obě strany.

Z. Kulhánková 7.1.2014 22:52

Látkový kapesník je elegantní doplněk oděvu

Jeho používání ke smrkání je ovšem stejně zvěrstvo jako otírání rtěnky do látkových ubrousků. Kdysi jsem měla partnera, který se rychle naučil používat papírové kapesnky, když zjistil, že posmrkané látkové z prádla prostě vyhodím do odpadků. Eklovalo by se mi prát své oblečení s jejich obsahem.

Ano, v dobách celkem nedávných se posmrkané kapesníky namáčely do slané vody a posléze praly, stejně jako použité dámské vložky. Tenkrát jsme se také koupali jednou týdně. Vítejte v 21. století.

L. Richter 8.1.2014 10:41

Re: Látkový kapesník je elegantní doplněk oděvu

tak vyhazujte po použití i spodní prádlo, tam jsou kolikrát ještě nechutnější substance

Z. Kulhánková 9.1.2014 2:33

Re: Látkový kapesník je elegantní doplněk oděvu

To není třeba - již v raném věku jsem se naučila používat toaletní papír, případně bidet, když je k dispozici.

L. Richter 9.1.2014 10:30

Re: Látkový kapesník je elegantní doplněk oděvu

jenom suchý toaleťák? my čistotní používáme i vlhký

P. Gabriel st. 8.1.2014 16:04

Re: Látkový kapesník je elegantní doplněk oděvu

Paní Kulhánková a vy perete v ruce? Kapesníky pereme v pračce samostatně na vyvářku! Samozřejmě je jednodušší, příjemnější a hygieničtější alternativou používat na smrkání papírový kapesník a látkový jen na otření potu, nebo osušení rukou po umytí, není-li čistý ručník. Nicméně smrkání do látkového kapesníku není nic nespolečenského ani nehygienického, pokud se ten kapesník denně mění za čistý. Je to rozhodně lepší alternativa než ty, se kterými se na svých cestách po světě běžně setkávám.

Z. Kulhánková 8.1.2014 17:15

Re: Látkový kapesník je elegantní doplněk oděvu

Když mně se ale opravdu nechtělo kvůli jednomu kapesníku zapínat pračku na vyvářku.

M. Karásek 8.1.2014 18:52

Re: Látkový kapesník je elegantní doplněk oděvu

Tak blbou výmluvu snad ani nemůžete myslet vážně. (v běžné domácnosti existuje spousta kapesníků a rádi na sebe počkají až se bude někomu chtít zapnout pračku na vyvářku)

Z. Kulhánková 9.1.2014 2:36

Re: Látkový kapesník je elegantní doplněk oděvu

V naší domácnosti bylů ten pán jediný, kdo se nenaučil smrkat do papírových kapesníků, takže ty látkové se mohly prát s ostatním nežehlivým.

M. Karásek 8.1.2014 18:49

Re: Látkový kapesník je elegantní doplněk oděvu

Nevím o tom, že by se někdy v domácnostech kde se nechodí pro vodu kilometry pěšky, nenašlo dost vody na to, aby se kapesníky vypraly zvlášť. Díky automatickým pračkám, to vůbec nemusí být v ruce, a pokud se předem namoční, protože jak sopel tak sůl ignorují letopočet, tak to stále stejně dobř funguje a je to ekologicky nezávadné. Jestli se 21. století má rozpoznávat podle velikosti hromady odpadků, kterou každý vyprodukuje, tak pěkně děkuji, dvacáté mi bohatě stačilo. A pokud se má rozpoznávat podle reklam které masírují "spotřebitele" že všechno se musí neustále kupovat, čistit na maximální dostažitelnou čistotu a "jen desinfikované, je skutečně čisté" tak mezi tyto ovce, co se skvělým pocitem z dobrého výrobku utrácejí za zbytečnosti, skutečně patřit netoužím. Mimochodem, Látkový kapesník který se používá jako elegantní doplněk oděvu, bývá úplně jiný látkový kapesník, než ten do kterého se smrká. To jste si nevšimla?

Z. Kulhánková 9.1.2014 2:38

Re: Látkový kapesník je elegantní doplněk oděvu

Nevšimla, protože my na smrkání používáme papírové a prádlo nenamáčíme.

M. Karásek 10.1.2014 17:00

Re: Látkový kapesník je elegantní doplněk oděvu

Pak to ale nebude nedostatek na straně kapesníků.

Mimochodem, když vidím na kolika frontách si vyměňujeme názory a jak daleko od sebe jsou naše pohledy na konzum (protože pohodlnost kterou nám umožňují technologie a jejich výrobci a výrobci spotřebního zboží považuji za konzum) řekl bych že se stejně navzájem nepřesvědčíme v ničem užitečném ani byť jen jako důvod na zamyšlení, řekl bych, že nemá smysl dále debatovat. Jsme ze světů které se vzájemně děsí pomyšlením, že existuje někde hned za pár zdmi i ten druhý (svět). A co hůř, existují v obou směrech i větší extrémy. Jen doufám že až naše míra komfortu bude něčím narušena, potká mě to narušení citelně později.

M. Dvořák 7.1.2014 11:25

Luxus, ne nechutnost

Látkové kapesníky jsou spíše symbolem luxusu, už jste viděli lorda, jak vytahuje místo bílého kapesníčku s vyšitým monogramem papírový kapesník ze zmačkaného igelitového pytlíčku s logem Tesca?

Z. Kulhánková 7.1.2014 22:55

Re: Luxus, ne nechutnost

Kleenex vyrábí kapesníčky v hezkých obalech. Látkový kapesník zůstává symbolem luxusu, ale nepoužívá se pro úschovu fyziologických vzorků.

P. Gabriel st. 8.1.2014 16:06

Re: Luxus, ne nechutnost

Vy jste hlava, paní Kulhánková! Já vám povím! Archivovat posmrkané kapesníky, to by mě nenapadlo ani v nejdivočejším snu!

M. Karásek 7.1.2014 10:56

Trochu odvážný postoj

Na zemi která má jeden strom v muzeu a dva další na fotkách mi přijde opovrhování něčím jako je vícekrát použitelný kapesník trochu nepatřičné. Nu což, třeba bude za nějaký čas Island zase na e-bay ke koupi za milion dolarů .-)

P. Gabriel st. 8.1.2014 16:15

Re: Trochu odvážný postoj

Je třeba si uvědomit historické kořeny těchto postojů, vycházejících od inuitů a jim blízkých loveckých kmenů, od kočovníků, nebo od národů z jihu, neznalých rýmy a nachlazení a na toaletu chodících za keř u potoka. Zde je kořen frkání z nosu přímo na zem, nebo do dlaně, flusání, odpor proti splachování papírů do kanalizace, která je jen na oko a má světlost na tři prsty... TO, CO SE TVÁŘÍ, JAKO VYTŘÍBENOST MRAVŮ A ÚTLOCIT, JE VE SKUTEČNOSTI NESCHOPNOST DOMÝŠLET A ŘEŠIT PRAKTICKÉ VĚCI V SOUVISLOSTECH, DO DŮSLEDKŮ A S TECHNICKOU ERUDICÍ. U Němců, nebo Rakušanů na podobné výhrady nenarazíte!

M. Karásek 8.1.2014 19:05

Re: Trochu odvážný postoj

Kořeny jednotlivých národů v návaznosti na hygienických návycích fakt nedávám. Ale ono stačí aby člověk trochu cestoval a přestane spoustu věcí brát jako extrém a přestane se divit, když je někdo kolem něj se samozřejmostí provozuje. Leckdy pak zjistíte že turečák je furt lepší než keř za který je vidět, že voda z potoka v horách je o moc lepší než zůstat několik dní bez vody a že koupel v hotelové sprše, jejíž voda lehce zapáchá, je o moc lepší než zůstat týden nemytý, když je venku 40°.

H. Čech 7.1.2014 10:55

Nechutná je Martina Kašparová,

protože látkové kapesníky se i v ČR z hygienických důvodů bohužel minimálně již  30 let nepoužívají.

M. Karásek 7.1.2014 11:01

Re: Nechutná je Martina Kašparová,

To mi popiště ty hygienické důvody prosím. Nosní hleny a v nich obsažení mikrobi snad nemůžou nikde z hlediska hygieny nadělat víc škody, než právě v nose. V kapesníku nemůžou jakkoli škodit. Jasně, praní kapesníků v ruce, a navíc ještě ne vlastních, není nic příjemného, ale prý někdo vymyslel pračku a namáčení do slané vody před praním.

P. Cis 7.1.2014 13:58

Re: Nechutná je Martina Kašparová,

Jojo, jen stači měniti kapsy se stenou frekvencí jako látkové kapesníky...

M. Karásek 8.1.2014 0:37

Re: Nechutná je Martina Kašparová,

Hlen se z kapesníku běžně nedostane. dostane se z něj jen vlhkost a ta jaksi v kapse není na větší škodu. Když budu mít v kapse balíček papírových kapesníků, budu mít po půl dni kapsu pod tím igelitem zpocenou od nohy podobně, jako bude vlhká od kapesníku. (otestováno oboje)

Z. Dalmi 7.1.2014 9:43

Souhlas

Látkové kapesníky a hlavně jejich praní je hnus. Nepoužíváme je už dávno a dávno.

P. Boublíková 7.1.2014 11:02

Re: Souhlas

U nás je pere pračka.

M. Karásek 7.1.2014 11:06

Re: Souhlas

To je obyčejná zhýčkanost a pohodlnost, na úkor ekologie (trocha soli vody a mýdla oproti výrobě běleného papíru balení do igelitu a dovozu z číny) Navíc při rýmě jich buď spotřebujete balík za pár dnů, nebo je taky musíte použité strkat zpátky do kapsy.

Z. Kulhánková 8.1.2014 1:59

Re: Souhlas

Použité papírové kapesníky se zahazují do odpadků. Předpokládám, že Vaše partnerka není zhýčkaná a pere si látkové vložky, protože těch na jedno použití se každý měsíc taky spotřebuje celý balík.

M. Karásek 8.1.2014 18:22

Re: Souhlas

Jestli neděláte rozdíl mezi hlenem a směsí krve s odumřelou tkání, tak u nás se ty rozdíly dělají a nejen kvůli tomu, že by to šlo hůř vyprat. Nicméně v ženské hygieně se nevyznám, takže těžko posoudím, jak velký problém by to byl. Protože se ale látkové vložky používaly, hádám že proveditelné to je. Na rozdíl od kapesníku ale asi dost omezující a s možností slušně se ztrapnit, krom jiného.

Hrnky a talíře se u vás taky používají jednorázové, nebo nádobí umýváte?

Z. Kulhánková 9.1.2014 2:40

Re: Souhlas

Máme myčku, ale dvě by byly praktičtější.