3. dubna 2009 15:35 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Česká republika je 17. nejbezpečnější zemí

PRAHA Myslíte si, že žijete v klidné a bezpečné zemi? Jaká země je nejmírovější na světě? Přesvědčit se můžete v následujícím žebříčku.

Česká republika je sedmnáctou nejmírovější zemí na světě. Nejbezpečněji se můžete cítit na Islandu. Dalšími klidnými zeměmi jsou Dánsko a Norsko. Mezi nejnebezpečnější země se řadí Irák, Somálsko, Súdán a Afghánistán.

Jak bezpečná je vaše země? Podívejte se zde

Vyplývá to z každoročního celosvětového průzkumu známé australské organizace Vision of Humanity, která sestavuje tzv. Global Peace Index (světový mírový index).

Žebříček nejmírovějších zemí na světě za rok 2008 :
1.  Island
2.  Dánsko
3.  Norsko
4.  Nový Zéland
5.  Japonsko
6.  Irsko
7.  Portugalsko
8.  Finsko
9.  Lucembursko
10.Rakousko
.
17. Česká republika
Celý žebříček ZDE

"Každoročně je zkoumáno 24 kritérií ve 140 státech světa, která se hodnotí známkou 1-5. Z výsledných známek pak vzejde celkové pořadí států," říká Tomio Okamura z Asociace cestovních kanceláří.

Mezi kritéria hodnocení Global Peace Index ( GPI) patří například počet vnitrostátních ozbrojených konfliktů, počet mezinárodních ozbrojených konfliktů a počet mrtvých, výše výdajů na zbrojení vůči HDP, vztahy se sousedními zeměmi, počet uprchlíků, politická stabilita, počet násilných trestných činů, dodržování lidských práv, hrozba terorismu, počet policistů na 100 tis. obyvatel, přístup ke zbraním, vojenská síla,  počet vězněných osob atd.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 70 000 - 80 000 Kč