27. listopadu 2013 6:15 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Češka v Anglii: Lidé tu jsou hloupí, ale spokojenější než Češi

Sabina Sobehartová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sabina Sobehartová. | foto: Archiv: Sabina Sobehartová

„Prahu mám ráda, ale někdy už jí je zkrátka moc,“ vysvětluje Češka Sabina Sobehartová, proč hodně a ráda cestuje. Momentálně žije téměř rok na jihu Anglie ve městě Bournemouth. Angličané jsou podle ní líní a hloupí, ale naopak tolerantnější než Češi.

Lidovky.cz: V čem se podle vás nejvíce liší život v Anglii od toho v České republice?
Potraviny jsou tady kvalitnější než v Česku a mnohdy i levnější. S bydlením je to horší. Je drahé a lidé nejsou zvyklí na prostorné domácnosti. Angličané jsou podle mě líní a hloupí. Naopak jsou však tolerantnější a nejsou tolik zamračení a nespokojení jako Češi. Není se čemu divit, žije se tady lépe. Trochu zvláštní je, že je tady veliké množství domovů pro důchodce. Přitom mají lidé docela veliké rodiny, které by se o své příbuzné mohly postarat.

Kdo je Sabina Sobehartová?

Třicetiletá Sabina se narodila v Praze. v Česku pracovala většinou v reklamních agenturách. V zahraničí se věnuje práci ošetřovatelky v domovech důchodců.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Určitě. Vracím se teď na zimu. Miluji tohle roční období, sníh a především jízdu na snowboardu. Chybí mi také rodina a mí psi. Ale do Anglie se zase kvůli práci na nějaký čas vrátím. Na trvalo bych se jednou ráda přestěhovala spíš na Nový Zéland, kde jsem před tím strávila více než dva roky.

Lidovky.cz: Proč byste tam chtěla žít na trvalo?
Nový Zéland je pro mě jako ráj na zemi. Je tam překrásná příroda a úžasní lidé. Všichni jsou přátelští a hodně nápomocní. Bohužel dostat pracovní vízum není příliš jednoduché, tak uvidím, jestli se mi to někdy podaří.

Lidovky.cz: Chybí vám v cizině nějaké české jídlo?
Vždycky jsem si myslela, že na českou kuchyni moc nejsem. Svíčková se mi zdála odporná, ani chleba jsem moc nemusela. Ten mi teď ale docela chybí. Jsem ráda, když v obchodě narazím na typově podobné pečivo. Přesto si myslím, že není zase takový problém uvařit si ve Velké Británii české jídlo. Suroviny se dají sehnat. Já jsem ale spíš člověk, který rád ochutnává nové věci.

Češi ve světě

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".


Lidovky.cz: Uvařila jste přátelům v Anglii nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Ano, Smažený hermelín. Není to asi typicky české jídlo, ale v hospodách je docela oblíbený. Nestačila jsem si ani sednout ani ke stolu, a hermelín už byl pryč.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace lidí, když řeknete, že jste z Česka?
Mladá generace ví, že jsme už jen „Czech Republic.“ Ta starší na Česko nereaguje, povětšinou znají jen Československo. Když potom pokračuji, že jsem z Prahy, už slýchám: „Ááááá, to je krásné město, moc bychom se tam chtěli podívat."

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.