Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Češka v Anglii: Lidé tu jsou hloupí, ale spokojenější než Češi

Sabina Sobehartová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sabina Sobehartová. | foto: Archiv: Sabina Sobehartová

„Prahu mám ráda, ale někdy už jí je zkrátka moc,“ vysvětluje Češka Sabina Sobehartová, proč hodně a ráda cestuje. Momentálně žije téměř rok na jihu Anglie ve městě Bournemouth. Angličané jsou podle ní líní a hloupí, ale naopak tolerantnější než Češi.

Lidovky.cz: V čem se podle vás nejvíce liší život v Anglii od toho v České republice?
Potraviny jsou tady kvalitnější než v Česku a mnohdy i levnější. S bydlením je to horší. Je drahé a lidé nejsou zvyklí na prostorné domácnosti. Angličané jsou podle mě líní a hloupí. Naopak jsou však tolerantnější a nejsou tolik zamračení a nespokojení jako Češi. Není se čemu divit, žije se tady lépe. Trochu zvláštní je, že je tady veliké množství domovů pro důchodce. Přitom mají lidé docela veliké rodiny, které by se o své příbuzné mohly postarat.

Kdo je Sabina Sobehartová?

Třicetiletá Sabina se narodila v Praze. v Česku pracovala většinou v reklamních agenturách. V zahraničí se věnuje práci ošetřovatelky v domovech důchodců.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Určitě. Vracím se teď na zimu. Miluji tohle roční období, sníh a především jízdu na snowboardu. Chybí mi také rodina a mí psi. Ale do Anglie se zase kvůli práci na nějaký čas vrátím. Na trvalo bych se jednou ráda přestěhovala spíš na Nový Zéland, kde jsem před tím strávila více než dva roky.

Lidovky.cz: Proč byste tam chtěla žít na trvalo?
Nový Zéland je pro mě jako ráj na zemi. Je tam překrásná příroda a úžasní lidé. Všichni jsou přátelští a hodně nápomocní. Bohužel dostat pracovní vízum není příliš jednoduché, tak uvidím, jestli se mi to někdy podaří.

Lidovky.cz: Chybí vám v cizině nějaké české jídlo?
Vždycky jsem si myslela, že na českou kuchyni moc nejsem. Svíčková se mi zdála odporná, ani chleba jsem moc nemusela. Ten mi teď ale docela chybí. Jsem ráda, když v obchodě narazím na typově podobné pečivo. Přesto si myslím, že není zase takový problém uvařit si ve Velké Británii české jídlo. Suroviny se dají sehnat. Já jsem ale spíš člověk, který rád ochutnává nové věci.

Češi ve světě

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".


Lidovky.cz: Uvařila jste přátelům v Anglii nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Ano, Smažený hermelín. Není to asi typicky české jídlo, ale v hospodách je docela oblíbený. Nestačila jsem si ani sednout ani ke stolu, a hermelín už byl pryč.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace lidí, když řeknete, že jste z Česka?
Mladá generace ví, že jsme už jen „Czech Republic.“ Ta starší na Česko nereaguje, povětšinou znají jen Československo. Když potom pokračuji, že jsem z Prahy, už slýchám: „Ááááá, to je krásné město, moc bychom se tam chtěli podívat."

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...