Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Češka v Turecku: Kvůli třetince piva na mě zavolali policii

Jaroslava Šimáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslava Šimáková | foto: Jaroslava Šimákovápro Lidovky.cz

Jaroslava Šimáková strávila v Turecku rok a za tuto zkušenost je vděčná, ačkoli ji zaskočila spousta situací. "V Turecku není zvykem být příliš otevřená v komunikaci s muži. Můžou si to vyložit jako pokus o flirt. Jde vlastně o nevychovanost. I vzhledem k víře v Boha je potřeba mít na paměti určitou pokoru a nesnažit se o zavádění svobodomyslného chování," říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Vůně rostlin a ovoce. Jih Turecka je tak příjemný, že odpovídá představě biblického ráje. Nejprve pro mě bylo nekonečně okouzlující setkání s antickými památkami. V noci nejsou hlídané, takže se dá bez problému přespat například v amfiteátrech, které mají kapacitu třeba 70 000 diváků. Nebo například vyschlé antické řeky, jejichž koryta jsou stále zřetelná. Kroky historie jsou tam všude fyzicky patrné a stále přímo dýchají velkými událostmi. Překvapilo mě, jak bezpečně jsem se cítila také na východě země, v místech dávné Mezopotámie, dnes Kurdistánu.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
V Turecku není zvykem být příliš otevřená v komunikaci s muži. Můžou si to vyložit jako pokus o flirt. Jde vlastně o nevychovanost. I vzhledem k víře v Boha (kterou jsme my už ztratili, ale oni se ji snaží udržet) je potřeba mít na paměti určitou pokoru a nesnažit se o zavádění svobodomyslného chování. Člověk se tím jen dostane do problému a vytvoří si bariéru k lidem, od nichž by se jinak dozvěděl mnoho zajímavých informací. Evropané obecně se zrovna netěší důvěře Turků, kteří jsou zklamaní z nekonečných jednání o přijetí do EU. Jednou jsem si koupila po cestě do kina třetinku piva a nejen, že mě nepustili do kina, ale zavolali dokonce policii. Na veřejnosti se to prostě nesmí. Natož žena.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
V Turecku jsem strávila rok. Na konzervatoři v Antalyi jsem docházela na výuku zpěvu. Účastnila jsem se taky přednášek na umělecké fakultě Akdeniz University Antalya. Absolvovala jsem kurz turecké masáže. Jsem opravdu vděčná, že jsem měla příležitost vytvořit si vnitřní most k této zajímavé (a k té naší tolik odlišné) kultuře.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Na trhu jsem řekla, že bych si chtěla koupit pstruha. Prodavač mi odpověděl "A kterého? Máme třináct druhů". Dále vynikající čaj, káva, desítky druhů ovoce.Turecká kuchyně je bohatá na všechno, a na českou jsem si ani nevzpomněla.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Učitel filmu a fotografie psal kdysi svoji absolventskou práci na téma Česká nová vlna. Podařilo se nám v místním kině promítnout Sedmikrásky, Ostře sledované vlaky a Lásky jedné plavovlásky. S obrovským úspěchem. Podle mě mladí Turci mají dobrý přehled v zeměpisu. Hodně jich bylo v Německu (němčina je také jazyk, který ovládají daleko častěji než angličtinu). Ale samozřejmě je rozdíl mezi Istanbulem, Ankarou a například tureckým venkovem. Starší lidé mají o Evropě fantazijní představy. Je milé se s tím konfrontovat.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Turecko je policejní stát. Cenzura, regulace internetu, přísné tresty. Když chtěli moji spolužáci mluvit s děkanem, nebylo jim to vůbec umožněno (abych je neurazila a nerozesmutnila, musela jsem pak tajit ten obrovský rozdíl, že se svým děkanem jsme přátelé na facebooku a kdybych chtěla, můžu mu svůj názor kdykoli napsat přímo). Osobní názory nebo kritiku Turci nemohou vůbec projevit. Klavírista Fazil Say, který je celosvětově uznávaný, a který se občas vyjadřuje nechvalně na adresu vlády je neustále perzekuovaný a musí žít spíš na cestách. On je pro mladé Turky guru a také důkazem, kolik změn Turecko v nejbližším desetiletí čeká. Nastupující generace už bude ostře revoltovat.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".


Lidovky.cz: Je ještě nějaký postřeh, o který se chcete podělit, případně něco vzkázat redakci?
Všem doporučuji, aby tuto (nejbližší orientální) zemi navštívili a nenechali se rozladit nebo naštvat. Je potřeba se smát tomu, že se smlouvá, že za nic nedostáváte účtenku (na jihu dokonce ani za autobus nebo kino), že je všude moc lidí, šrumec, rychlé tempo a stres. Budete pak vděční za klid a "pořádek" v naší zemi. Nebojte se pohybovat po celém Turecku, východní část je nádherná a setkání s Kurdy nezapomenutelné.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé
BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé

Rozdáváme 50 kusů vanilkové a 50 kusů banánové kaše, spolu se 100 ovocných kapsiček v šesti příchutích. Vyberte si, kterou kaši a kapsičku byste chtěli dostat (od každé kapsičky máme omezený počet kusů, takže vám může přijít i jiná příchuť). K oběma produktům pak musíte do 14 dnů od jejich obdržení napsat recenzi na stránky eMimino.cz. Na podrobnostech se s vámi domluvíme v soukromé zprávě.