Středa 24. února 2021svátek má Matěj 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Češka v USA: Lidé si nepřejí dobrou chuť a neťukají si s pivem

Kateřina House | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina House |

Třiadvacetiletá Kateřina House se do Ameriky přestěhovala nejdřív jako Au pair. Po dvou letech se vdala a v USA zůstala. Do Česka se zatím vracet nechce. Podle ní jsou Američané mnohem milejší. "Jdete po ulici a lidi vás zdraví, jdete do obchodu a všichni se vás ptají, jestli jste našli to, co jste hledali, jaký máte den a tak podobně. Když někdo zjistí, že jste z jiné země, tak se vás hned ptají, jak se vám tu líbí," říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
To, co mi asi nejvíce utkvělo v paměti bylo, jak špatná moje angličtina je. Nikdy nebyla dobrá, ale i tak jsem spoléhala na své základy. Po pár dnech v USA mi došlo, že mám základy nulové. Přijde mi, že teprve až kdy se dostanete do země, kde nikdo nemluví vašim rodným jazykem, zjistíte jaká je realita. Také mě šokovalo, jak přátelští jsou Američani. Jdete po ulici a lidi vás zdraví, jdete do obchodu a všichni se vás ptají, jestli jste našli to, co jste hledali, jaký máte den a tak podobně. Když někdo zjistí, že jste z jiné země, tak se vás hned ptají, jak se vám tu líbí. A samozřejmě mi utkvěla v paměti realita, že jsem tu sama, bez rodiny, přátel. Taková zkušenost vás buď zocelí a žene dál, nebo přesvědčí, že tohle není pro vás.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Co mě nejvíce překvapilo, bylo, že si tu lidé nepřejí dobrou chuť. Doteď si sama pro sebe přeji dobrou chuť, jen protože mi to přijde nemyslitelné. Naštěstí se to manžel ode mě naučil. Také si tu lidé neťukají s pivem. Jediná příležitost, kdy si tu ťuknete se skleničkou, je jen když se něco oslavuje, nebo si přejete přípitek. A samozřejmě nikdo, komu jsem vysvětlovala naše Velikonoce, nechápe pointu v mlácení holek a myslí si, že jsme sadomasochističtí blázni.

Kdo je Kateřina House?

Třiadvacetiletá Kateřina House (za svobodna Červenková) se narodila Praze a část života v ní žila. Když jí bylo 11 let, přestěhovala se se svou rodinou nedaleko od Prahy do města Říčany, kde její rodina žije dodnes. Vystudovala střední podnikatelskou akademii Heroldovy sady v Praze a poté KTF UK - Dějiny evropské kultury. Po roce se rozhodla pro roční pauzu a s kamarádkou našla program Au pair. Studium přerušily a odcestovaly spolu do USA. První rok bydlela v Cincinnati Ohio s gay ortodoxní rodinou a starala se o jejich miminko. V druhém roce se přestěhovala do West Chester Ohio, kde pracovala u britské rodiny s pěti dětmi. V srpnu 2013 se vdala a nyní bydlí s manželem v Cincinnati  ve státě Ohio.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Teď se chystám do Česka po dvou a půl letech. Tak jsem zvědavá, jak to na mne bude vše působit. Ráda bych začala jezdit domů častěji, ale stěhování neplánuji. 

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Tohle bude znít asi divně, ale to, co mi nejvíce chybí, jsou rohlíky a český chleba. V USA jsou všechny chleby hrozně sladké. A když si chcete koupit chleba, který je alespoň trochu podobný tomu našemu, zaplatíte za něj pět dolarů. Po roce, co se tu stravuji, jsem se rozhodla být vegetariánkou. Masový a mléčný průmysl je v USA hrozně veliký. Finální produkt má k masu a mléku hodně daleko. Vzhledem k tomu, že jsem vegetarián, tak se mi české jídlo eliminuje na nulu. S českým jídlem tady mám ale vtipnou historku z našeho výletu do pravé české restaurace v Chicagu. Já, můj manžel a moje česká kamarádka a její přítel jsme se vydali do zmiňované restaurace a manžel objednal plněné papriky s knedlíkem (ano, s knedlíkem!). Začali jsme jíst a já se otočila na manžela a viděla ho, jak jí knedlík rukou, tak se ho ptám, co dělá, a on že si ten "chleba" máčí v omáčce. Chudák nevěděl, že se jednalo o české knedlíky. Navrch jsme měli stůl vedle Lábuse a Čtvrtníčka, kteří byli zrovna v Chicagu. Větší zážitek jsme si nemohli přát.

Kateřina House

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti ještě nemáme, ale až jednou budeme mít, tak je určitě budu učit česky. Hlavně kvůli své rodině.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
První bude asi to,že jsme Rusko a druhá, že jsme stále Československo. Osobně mi to už nevadí, jsem jen ráda, že lidé vědí, kde Česko je.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politiku moc nesleduji, ale co vím, všichni tu nadávají na Obamu. Když začnu vyprávět, co se teď děje v Česku, tak lidi žasnou a usoudí, že to asi tak špatné nebude. Tady by si nikdo v životě nedovolil to, co si dovoluje náš nový prezident. Největším problémem je tu zdravotnictví. V Americké se opravdu, ale opravdu nevyplácí být nemocný, natož mít problémy se zuby. To si opravdu postesknu.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že některé země v seriálu chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete, a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...