Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

České dráhy zvyšují ceny

Plošné zdražení. Vyšší cena jízdného se projeví spíše na kratších tratích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plošné zdražení. Vyšší cena jízdného se projeví spíše na kratších tratích. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Pokud někdy cestujete vlakem, pozor! Od poloviny prosince bude v platnosti nový tarif Českých drah. Pro většinu cestujících to bude znamenat zdražení.

Od čtrnáctého prosince, okamžiku platnosti nového jízdního řádu, bude cestování vlakem po ČR dražší. Alespoň pro toho, kdo si nakupuje jízdenky v hotovosti na pokladně ČD. Obyčejné jízdné totiž plošně zdraží o dvě koruny nezávisle na vzdálenosti, na kterou bude jízdenka vystavena. Analogicky se tak změní i cena zákaznických, skupinových, zpátečních, týdenních, měsíčních a čtvrtletních jízdenek, jejichž ceny se počítají ze základu obyčejného jízdného.

Pro většinu cestujících to však nebude největší změna k horšímu. Od poloviny prosince bude dražší i většina slevových karet a zvýhodněných jízdenek. To se týká i nejrozšířenější In-karty s aplikací In-Zákazník, která dává (mimo jiné) nárok na 25procentní slevu z jinak poměrně vysokého obyčejného jízdného. Uvedenou slevu lze využívat tři roky od vystavení a v současné době za ni zaplatíte 600 Kč. Od poloviny prosince za stejnou slevovou aplikaci zaplatíte 990 Kč. Pokud tomu chcete předejít a do konce doby platnosti stávající In-karty vám zbývá jen několik měsíců, vyplatí se uvažovat o nákupu nové karty, která se bude s tou stávající eventuálně krátkou dobu překrývat.

Samotná výše slev s aplikací In-zákazník se nemění. Cestujícím náleží 25procentní sleva z obyčejného jízdného, sleva 25 procent ze zpátečního jízdného a stejně velká sleva na traťové jízdenky a síťové jízdenky KLASIK.

Konec slev pro mladé

Ještě hůře jsou na tom mladí cestující ve věku 15 až 26 let. Od okamžiku začátku platnosti nového tarifu se totiž přestane prodávat slevová aplikace In-Junior, která umožňuje za 600 Kč ročně využívat slevu 50 procent z obyčejného a zpátečního jízdného a 25 procent z traťových jízdenek a síťových jízdenek KLASIK. Jedinou možností, jak ušetřit, tak pro cestující v uvedeném věku bude 25procentní sleva In-Zákazník. Nově si ji budou moci pořídit na celé tři roky za 330 Kč. Jedinou útěchou pro stávající držitele In-Juniora je, že mohou využívat uvedených 50procentních slev až do konce platnosti již zakoupené aplikace.

Mění se i ceny žákovského jízdného. Studenti ve věku od 15 do 26 let si připlatí také na cestách do a ze školy. Místo dosud platné 55procentní slevy z obyčejného jízdného bude poskytována sleva jen 45 procent.

Zdražení se dotkne i zájemců o slevu In-senior. Ta opravňuje majitele karty starší 70 let cestovat všemi osobními a spěšnými vlaky ČD ve 2. vozové třídě zcela zdarma. U ostatních druhů vlaků poskytuje svým držitelům slevu 25 procent z výše obyčejného jízdného. Slevy tedy zůstávají stejné jako doposud. Roční karta bude od poloviny prosince místo 600 Kč stát 990 Kč.

Dražší cesty v první třídě

Relativně nízké pětiprocentní zdražení pocítí osoby, které cestují vlakem nejčastěji. Roční verze aplikace In-gold, která opravňuje cestovat všemi vlaky ČD na území ČR v první i druhé třídě v rámci paušálního poplatku, se bude prodávat za 21 tisíc korun místo dosavadních dvaceti.

Novinkou je paušální doplatek do první třídy, který bude možno využít k jakékoliv jízdence. Roční varianta vyjde na 3500 Kč, měsíční na 700 Kč a týdenní na 200 Kč.

Změní se také ceny místenek. Běžná místenka bude stát nově 70 Kč místo dosavadních 86 Kč. Majitelé In-karet budou platit polovinu, tedy 35 Kč, což je o 5 Kč více než dosud. Povinná rezervace na vlaky SuperCity bude stát 200 Kč, majitel In-karty ji bude mít o polovinu levnější. V konečném důsledku však zaplatí 100 Kč místo dosavadních 86 Kč. Navíc se tato stokorunová sleva netýká vlaků SC, které jezdí v nejatraktivnějších časech.


Struktura nového tarifu Českých drah

ZÁKLADNÍ JÍZDNÉ
* Jednosměrné, žádná pásma, žádné zóny. Přesná cena po jednom kilometru, platíte však maximálně za 600 km. Např.: 10 km za 20 Kč, 20 km za 33 Kč, 30 km za 45 Kč, 40 km za 57 Kč, 50 km za 70 Kč, 100 km za 130 Kč, 150 km za 190 Kč, 200 km za 250 Kč, 300 km za 370 Kč, 400 km za 490 Kč, 600 km za 730 Kč.
* Zvláštní jízdné platí pouze ve druhé třídě, vyjma dětí (slevy z obyčejného jízdného). Děti do 15 let a důchodci: sleva 50 %; žáci do 15 let na cestách do a ze školy: sleva 65 %; žáci 15 až 26 let na cestách do a ze školy: sleva 45 %; ZTP a ZTP/P: sleva 75 %.
* Cena v 1. vozové třídě je vyšší o 50 %. Bez poplatků přeprava až dvou dětí do 6 let, ručního zavazadla.

ZPÁTEČNÍ
* Cesta tam a zpět (nejpozději během následujícího dne) se slevou 10 % = za cenu ve výši 1,8násobku příslušné jednosměrné jízdenky.
* Jízdenky jsou vydávány a kalkulovány i pro všechny druhy zvláštního jízdného.

TÝDENNÍ, MĚSÍČNÍ, ČTVRTLETNÍ
* Týdenní dojíždění na zvolené trase 1 až 120 kilometrů tam a zpět za cenu 8 jednosměrných jízdenek
* Cestování v celé síti ČD za cenu 8 jednosměrných jízdenek na 121 km.
* Jízdenky jsou vydávány a kalkulovány i pro oba typy žákovského jízdného.
* Měsíční dojíždění na zvolené trase 1 až 120 kilometrů tam a zpět za cenu 28 jednosměrných jízdenek
* Cestování v celé síti za cenu 28 jednosměrných jízdenek na 121 km.
* Čtvrtletní dojíždění na zvolené trase 1 až 120 kilometrů tam a zpět za cenu 74 jednosměrných jízdenek.
* Cestování v celé síti za cenu 74 jednosměrných jízdenek na 121 km.

ZÁKAZNICKÉ SLEVY: IN-KARTA
* Sleva 25 % ze základního a mezinárodního jízdného. Sleva 50 % na místenky ČD.
* Cena: na 3 roky za 990 Kč, pro mladé od 15 do 26 let 330 Kč.
* In-Senior, roční síťová jízdenka pro osoby starší 70 let v region. vlacích.
* Bonus 3 % za bezhotovostní platby a bonus 3 % za nákup v automatech UNIPAJ nebo v eShopu.

S novými technologiemi levněji
Síťová jízdenka ČDNet, která platí po celý den v celé ČR, je dražší jen nepatrně. Jeden cestující místo dosavadních 440 Kč zaplatí 450 Kč, skupina dvou až pěti cestujících místo 880 Kč rovných 900 Kč. Jízdenka RegionNet, která umožňuje cestovat po celý den ve vybraném kraji a jeho blízkém okolí, bude místo dosavadních 130 Kč stát nově 150 Kč. Skupina dvou až pěti cestujících zaplatí dvojnásobek.

Podobné cenové úpravy se dočkala i jízdenka SONE +. Varianta pro osobní a spěšné vlaky vyjde místo 130 Kč na 150 Kč. Za verzi platnou pro všechny vlaky zaplatíme 450 Kč místo dosavadních 440. Internetová jízdenka eLiška, kterou lze využít pro cesty mezi libovolnými krajskými městy, bude stát místo 140 Kč nově 160 Kč. Poměrně značně zdraží Kilometrická banka. Předplacených 2000 km bude stát 2000 korun. Při ceně 1 koruna za 1 kilometr ve většině případů přijde levněji cestovat na zákaznické jízdné.
 
Přes zdražení většiny služeb však můžete díky novému tarifu ČD za jistých okolností ušetřit. Pokud budete jízdenky nakupovat bezhotovostně nebo mimo pokladnu, dostanete tříprocentní slevu. Při nákupu jízdenky přes internet a využití platební karty tak ušetříte šest procent.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!