7. listopadu 2008 9:37 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

České hory letos mírně zdraží

Lanovka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lanovka - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Milovníci lyžařských sportů si budou muset připlatit. Jednodenní permanentka zdraží v průměru o 2,2 procenta. Ze čtyřiceti tří nejznámějších středisek zdražuje třináct skiareálů, některé o více než pět procent. Naopak dvacet tři skiareálů zanechá cenu skipasů na stejné úrovni.

Nejdražší lyžařské středisko ve Špindlerově Mlýně dokonce zlevnilo jednodenní permanentku z loňských 750 na 700 korun. Nejlevnější skipas v hodnotě 320 korun pořídí návštěvníci například v krušnohorském středisku Bublava.

Nová lyžařská sezona v Česku
* 27 moderních lanových drah
* 25 středisek s technickým zasněžováním s pokrytím více než 90 % sjezdových tratí
*300 km sjezdových tratí
* 2100 km běžeckých tratí
* ceny skipasů od 320 do 700 korun
* lyžování ve výšce 450–1351 metrů nad mořemo

Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek uvedl, že v letech 2001 až 2006 se do infrastruktury investovalo celkem 578 milionů korun. Letos největší investici zaznamenal nový skiareál Lipno, jehož vybudování stálo přes dvě stě milionů korun. Středisko orientované na rodiny s dětmi disponuje třemi novými čtyřsedačkovými lanovými drahami nebo dvěma vleky, které dokážou přepravit skoro jedenáct a půl tisíce osob za hodinu.

Lyžařská střediska se zatím neobávají dopadu současné finanční krize na návštěvnost nebo vytíženost hotelů. Nevylučují ale určitý pokles v návštěvnosti.

„Počet lyžařů se může snížit o zhruba pět procent. Na druhou stranu by nám krize mohla pomoci. Češi místo týdenní dovolené v Alpách vyjedou na prodloužený víkend do tuzemských hor,“ tvrdí Petr Hynek z krkonošského areálu Janské Lázně.

Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život
Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život

Na 20. března připadá Světový den štěstí. A tak vám přinášíme pár tipů na to, jak si do svého života nějaké to štěstíčko přivolat. Žádné talismany, čtyřlístky nebo zaručené rituály. Hlavní podmínkou stálého štěstí je naše vnitřní vyrovnanost. Jak jí dosáhnout, nám poradí už stovky let staré jógové spisy.

Najdete na Lidovky.cz