Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

České jídlo mi na Mauriciu nechybí. Žít bez něj je výhra, říká Čech

Josef Bouška | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Bouška | foto: Archiv Josefa Boušky

Josef Bouška se na ostrov Mauricius přestěhoval i se svou rodinou. „Žena i já máme Českou republiku rádi, ale vadí nám některé jevy, které se v ní čím dál silněji šíří. Míra xenofobie a nenávisti v české společnosti daleko přesáhly míru, kterou dokážeme snášet, natož v ní vychovávat syna. Proto jsme odešli. Nikdy nelze vyloučit osobní nebo pracovní okolnosti, které by nás přiměly k návratu, ale nemáme to v plánu, dokud se uvedená situace nezmění,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Kombinace dramaticky tvarovaných vysokých skal na dohled od neuvěřitelně modrého moře, to je neuvěřitelný pohled. Na první pohled také zaujme pestré složení obyvatel, které se odráží ve všem - od jídla až po oblékání - hinduisté, muslimové, křesťané všech odstínů pleti se mísí s naprostou samozřejmostí. Ale z každodenní reality se ještě hlouběji zapíše přístup místních ke svému okolí, jsou neustále vstřícní a ochotní pomoci.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Jsme tu teprve třetím měsícem, ale zatím jsme se s takovou situací nesetkali. Mauricius je mimořádně tolerantní země, kde se setkává mnoho kultur a náboženství, lidé jsou tu nastaveni na model „žít a nechat žít“. Taxikář, s nímž občas jezdíme, nám říkal: „Všichni tu pracujeme společně, bavíme se společně, žijeme společně. Jen k Bohu se každý modlíme po svém.“

Kdo je Josef Bouška?

Josef Bouška se narodil roku 1980 v Praze, velkou část dětství prožil v Kostarice. Pracoval jako novinář, manažer v digitálním sektoru a expert na komunikaci. V září letošního roku se odstěhoval na Mauricius, kde vede vývojářské a designové studio Blue M. Žije s manželkou Soňou, mají čtyřletého syna Gabriela.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Žena i já máme Českou republiku rádi, ale vadí nám některé jevy, které se v ní čím dál silněji šíří. Míra xenofobie a nenávisti v české společnosti daleko přesáhly míru, kterou dokážeme snášet, natož v ní vychovávat syna. Proto jsme odešli. Nikdy nelze vyloučit osobní nebo pracovní okolnosti, které by nás přiměly k návratu, ale nemáme to v plánu, dokud se uvedená situace nezmění. Negativa podobného rázu se najdou všude, ale v Česku a střední Evropě obecně přerostla únosnou mez a politici se proti tomu až na výjimky ani nezkoušejí postavit, spíše naopak. Je to ostudné.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Nechybí, naopak – útěk před českou kuchyní je výhra. Mám rád svíčkovou nebo koprovku, ale moji lékaři už méně, takže díky bohu za zdejší stravu. Manželka obvykle vaří asijské nebo italské typy jídel, s tím bohatě vystačíme. Snažíme se spíš objevovat zdejší kuchyni, které dominuje indický a africký vliv, ale také čínské prvky.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Máme čtyřletého syna, který mluví česky plynně, odmala se ho také snažíme seznamovat s angličtinou. Mateřským jazykem většiny Mauricijců je kreolská verze francouzštiny, na kterou má ještě dost času.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Potkali jsme už několik místních, kteří navštívili Prahu a měli o naší zemi detailnější představu. O Praze tu mají lidé vůbec trochu lepší povědomí než o České republice jako takové, ale stejně bylo překvapivé, kolik toho vědí – asi vlivem povídání s turisty a školního vzdělání, které má dobrou úroveň. A ti, kdo mají znalostí málo, si obvykle vzpomenou alespoň na Petra Čecha a Pavla Nedvěda.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Sleduji ji velmi povrchně, mnohem méně než českou, takže srovnávat nemohu. Z toho, co slyším od lidí, nejsou z politické scény nadšeni ani tady, ale míra kritičnosti je o poznání menší.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!