Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
22. listopadu 2016 6:42 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

České jídlo mi na Mauriciu nechybí. Žít bez něj je výhra, říká Čech

Josef Bouška | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Bouška | foto: Archiv Josefa Boušky

Josef Bouška se na ostrov Mauricius přestěhoval i se svou rodinou. „Žena i já máme Českou republiku rádi, ale vadí nám některé jevy, které se v ní čím dál silněji šíří. Míra xenofobie a nenávisti v české společnosti daleko přesáhly míru, kterou dokážeme snášet, natož v ní vychovávat syna. Proto jsme odešli. Nikdy nelze vyloučit osobní nebo pracovní okolnosti, které by nás přiměly k návratu, ale nemáme to v plánu, dokud se uvedená situace nezmění,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Kombinace dramaticky tvarovaných vysokých skal na dohled od neuvěřitelně modrého moře, to je neuvěřitelný pohled. Na první pohled také zaujme pestré složení obyvatel, které se odráží ve všem - od jídla až po oblékání - hinduisté, muslimové, křesťané všech odstínů pleti se mísí s naprostou samozřejmostí. Ale z každodenní reality se ještě hlouběji zapíše přístup místních ke svému okolí, jsou neustále vstřícní a ochotní pomoci.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Jsme tu teprve třetím měsícem, ale zatím jsme se s takovou situací nesetkali. Mauricius je mimořádně tolerantní země, kde se setkává mnoho kultur a náboženství, lidé jsou tu nastaveni na model „žít a nechat žít“. Taxikář, s nímž občas jezdíme, nám říkal: „Všichni tu pracujeme společně, bavíme se společně, žijeme společně. Jen k Bohu se každý modlíme po svém.“

Kdo je Josef Bouška?

Josef Bouška se narodil roku 1980 v Praze, velkou část dětství prožil v Kostarice. Pracoval jako novinář, manažer v digitálním sektoru a expert na komunikaci. V září letošního roku se odstěhoval na Mauricius, kde vede vývojářské a designové studio Blue M. Žije s manželkou Soňou, mají čtyřletého syna Gabriela.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Žena i já máme Českou republiku rádi, ale vadí nám některé jevy, které se v ní čím dál silněji šíří. Míra xenofobie a nenávisti v české společnosti daleko přesáhly míru, kterou dokážeme snášet, natož v ní vychovávat syna. Proto jsme odešli. Nikdy nelze vyloučit osobní nebo pracovní okolnosti, které by nás přiměly k návratu, ale nemáme to v plánu, dokud se uvedená situace nezmění. Negativa podobného rázu se najdou všude, ale v Česku a střední Evropě obecně přerostla únosnou mez a politici se proti tomu až na výjimky ani nezkoušejí postavit, spíše naopak. Je to ostudné.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Nechybí, naopak – útěk před českou kuchyní je výhra. Mám rád svíčkovou nebo koprovku, ale moji lékaři už méně, takže díky bohu za zdejší stravu. Manželka obvykle vaří asijské nebo italské typy jídel, s tím bohatě vystačíme. Snažíme se spíš objevovat zdejší kuchyni, které dominuje indický a africký vliv, ale také čínské prvky.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Máme čtyřletého syna, který mluví česky plynně, odmala se ho také snažíme seznamovat s angličtinou. Mateřským jazykem většiny Mauricijců je kreolská verze francouzštiny, na kterou má ještě dost času.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Potkali jsme už několik místních, kteří navštívili Prahu a měli o naší zemi detailnější představu. O Praze tu mají lidé vůbec trochu lepší povědomí než o České republice jako takové, ale stejně bylo překvapivé, kolik toho vědí – asi vlivem povídání s turisty a školního vzdělání, které má dobrou úroveň. A ti, kdo mají znalostí málo, si obvykle vzpomenou alespoň na Petra Čecha a Pavla Nedvěda.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Sleduji ji velmi povrchně, mnohem méně než českou, takže srovnávat nemohu. Z toho, co slyším od lidí, nejsou z politické scény nadšeni ani tady, ale míra kritičnosti je o poznání menší.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

apeAlena Pecháčková
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.