21. března 2011 20:31 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

České památky zdražují vstupné, platit se bude i za vstup na nádvoří

Hrad Bítov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrad Bítov. | foto: Reprofoto

BRNO/ČESKÉ BUDĚJOVICE Lidé půjdou jen do hospody na nádvoří, a už zaplatí vstupné. I tak se vládní úspory projeví na hradě Bítově. Státní památky se musejí vyrovnat s vládními škrty.

Prohlídka zámku nebo oběd v protější restauraci. Cena vstupenek na mnoha tuzemských památkách už překonala hranici stokoruny. Památkáři po snížení státního příspěvku bojují o každou korunu - a mají jim pomoci i návštěvníci.

Lidé zaplatí více i za pouhé vstupy do areálů hradů a zámků - například na Bítově se tak ani do té restaurace bez placení nedostanou. Je na nádvoří, a na to je třeba vstupenka.

"Areál bude pojat jako prohlídkový okruh, kde jsou přístupné i některé části hradu. Cenu vstupného mi ale ředitelství stanoví až v dalších dnech, zatím je otevřená," uvedl na dotaz LN kastelán Jan Binder.

INFOGRAFIKA: Nový ceník památek
Infografika - klikněte pro zvětšení

Cena rodinné procházky po Lednickovaltickém areálu s návštěvou jednoho okruhu na zámku, prohlídkou skleníku a minaretu a projížďkou lodičkou přesáhne tisícikorunu. A to bez jídla a bez parkování či jízdenky.

"Zdražování bude mít za důsledek snížení počtu návštěvníků. Ze zkušenosti vím, že roste počet těch, kdo ceny zkoumají a pak pečlivě návštěvy zvažují," míní Luděk Leder z Klubu českých turistů.

Památkáři už uspořili maximum

"Úsporná opatření pokryla přibližně polovinu snížení příspěvku od ministerstva," uvádí například Dagmar Šnajdarová z kroměřížského pracoviště památkářů. Snižovali počty zaměstnanců i provozní náklady, ale ani tak se zvýšení cen nevyhnuli.

Zdražují i na Karlštejně, kde vstupné nezvyšovali asi deset let. "Letos se zvedlo ze 150 na 170 korun," řekl LN kastelán Karlštejna Jaromír Kubů. Dodává, že zvýšení vstupného doprovázejí novinky, včetně úprav otvírací doby.

Letos Karlštejn otevřel brány návštěvníkům o víkendech už v únoru, v hlavní sezoně pak posune závěr prohlídek o hodinu, návštěvníci mohou odcházet z hradu až ve 20 hodin.

Hrad Karlštejn patří mezi nejnavštěvovanější památky v Česku.

"Po dohodě s klimatologem, který to povolil, také zvyšujeme maximální počet lidé ve skupině při prohlídce kaple sv. Kříže z 15 na 20," uvedl Kubů. Změny podle něj lidé chápou. "Zatím máme jen dobré zkušenosti," uvedl Kubů.

Památkáři letos dostali od státu o deset procent nižší příspěvek než v předchozím roce. A ač jim ministr kultury slíbil zmírnění restrikce, nemohou z úspor ustoupit. Dagmar Krejčová z brněnského pracoviště památkového ústavu připomíná, že například na průvodce ve svých patnácti památkách mají o milion korun méně než loni.

V jižních Čechách čeká návštěvníky památek nejvýraznější zdražení v Českém Krumlově. Za hlavní prohlídkovou trasu dosud platili 130 korun, v letošní sezoně to ale bude 150, tedy o dvacetikorunu víc.

Český Krumlov

"Vstupné na Krumlově se tak dorovnává na úroveň zámku Hluboká, kde cena za prohlídku zůstává stejná," řekl LN ředitel budějovického Národního památkového ústavu Petr Pavelec. Památkáři se tak podle něj snaží, aby lidé za vstup do památkových objektů srovnatelného významu i turistické atraktivity platili stejné peníze.

"V minulosti se vstupné na takových objektech opravdu výrazně lišilo," uvedl Pavelec. "Jsem přesvědčen o tom, že dvacetikoruna navíc za hlavní prohlídkovou trasu návštěvníky neodradí," uvedl.

I oni kvůli úsporám museli propustit část zaměstnanců, v některých případech snížit platy i úvazky. Taková je podle něj realita a památkáři se s ní musejí vyrovnat. Letošní sezona začne v dubnu.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

TIP: Které dětské kapsičky se nám osvědčily?
TIP: Které dětské kapsičky se nám osvědčily?

Kapsičky s ovocnými přesnídávkami i jinými dobrotami si maminky pochvalují. Zvláště na výlety a procházky jsou skvělou volbou. Na co byste si při jejich výběru měli dát pozor?