Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Ateismus Čechům dává svobodu. Ženy máte krásné i zvláštní, říká Mexičan

Do Česka už se nepřestanu vracet, říká mexický muzikant. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do Česka už se nepřestanu vracet, říká mexický muzikant. | foto: Archiv: Lushian Larroa

Procestoval Evropu, Ameriku i Asii, žil v Mexiku, Francii a Španělsku. Přesto si nakonec za svůj domov vybral Česko. Našel tu inspiraci k vlastní tvorbě, koncertuje tu a skládá hudbu. A váží si svobody, kterou prý v Praze má. Hudebník Lushian Larroa v rozhovoru pro server Lidovky.cz popisuje, jaký je podle něj život v Česku.

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodl, že tu chcete zůstat nastálo a proč?
Narodil jsem se v Mexico City, divokém místě s více než dvaceti miliony obyvatel. Musíte tam myslet a jednat rychle. Když se vám to nepodaří, vše je rychle pryč. Lidé se snaží vytvořit něco z ničeho, aby měli všechno. V České republice, zvlášť v Praze je dost bohatství, rovnováha v ekonomii a zajímavých bohémských životních stylů. Poté, co jsem přijel do Prahy, začal jsem s hudebními projekty a spolupracoval s úžasnými umělci, hrál jsem v klubech i na festivalech mimo velká města. V Praze je spousta příležitostí k dosažení profesních i osobních cílů, pro mě je Praha městem snů.

Kdo je Lushian Larroa?

Dvaatřicetiletý Lushian pochází z Mexika, v Praze žije od roku 2009. Živí se jako hudební skladatel a muzikant. Studoval hudbu na Taller de musics v Barceloně, jazzovou hudební školu Jam v Montpellier ve Francii a  elektroakustickou skladbu v Mexiku.

V roce 2012 vydal první sólové album Electro Flamenco, všechny skladby byly napsány a nahrány v Praze. Jeho hudba byla použita v televizních reklamách, filmech a vystupuje s ní na koncertech.

Lidovky.cz: Co pro vás Česko znamená?

Žil jsem v Mexiku, Španělsku a Francii, cestoval po Americe, Kanadě, Evropě a Indii a nikdy jsem nezažil takovou magii, mystérii a krásu, jakou jsem našel tady. Pro mě život znamená lásku, představivost a svobodu. V téhle zemi jsem z toho našel všechno.

Lidovky.cz: Vadí vám něco na Češích?
Některým cizincům může vadit, že se o ně Češi nezajímají. Osobně si myslím, že je to výhoda, protože snadněji můžete zahodit stereotypy a stát se čímkoli chcete, dát šanci svým nejdivočejším snům. Líbí se mi, jak lidé v této zemi vnímají svobodu, někdy bez morálních a etických omezení. Pocházím ze země, kde náboženství ovlivňuje životní styl a a osud člověka. Česká republika je považována za jednu z nejateističtějších zemí na světě. To je důvod, proč se lidé cítí svobodní a mohou dělat cokoliv.

Lidovky.cz: Chodil jste někdy s Češkou? Myslíte, že vztah byl jiný, než by byl s Mexičankou?
České ženy jsou docela odlišné od ostatních na světě a myslím, že mnohé z nich pro cizince představují výzvu, hlavně když je tu jazyková a kulturní bariéra. Věřím ale, že hranice pro lidi s otevřenou myslí a srdcem neexistují. Kromě toho myslím, že české ženy jsou krásné, jedinečné a zvláštní.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi? Jsou Češi slušní?
Češi mají cit pro rodinu. Líbí se mi, že mnohé rodiny si tu spolu užívají každé roční období. Od letních prázdnin přes lyžování a snowboardování. Většina Čechů je vlastenecká a pyšná na svou kulturu. Myslím, že se umí mezi sebou chovat hezky a slušně. Pro mnoho cizinců je ale těžké se začlenit. Přicházejí sem často s etnocentrickým přístupem a je pravda, že někteří z Čechů se mohou chovat trochu xenofobně kvůli historickým událostem. Když se naučíte něco o české historii, můžete to snadněji přijmout a nebýt tím dotčen. Řekl bych, že mladší generace je ale více otevřená a také slušnější vůči cizincům.

Lidovky.cz: Baví vás český humor?
Český humor je někdy těžké pochopit a je velice pestrý. Po mnoha letech českému humoru, který může být černý, cynický a sarkastický, rozumím lépe. Pocházím ze země, kde jsou vtipy zřejmé, taky může cizinec mluvit česky a gramaticky vtipu rozumět, ale nemusí to znamenat, že pochopí význam, který je pro něj někdy skrytý ve hře slov nebo v historických nebo kulturních konotacích. To může v mnoha případech vést k prázdné kritice a nezájmu. Já osobně mám český humor rád a rád bych mu rozuměl víc.

Lidovky.cz: Zajímá vás česká historie?
Jistě, je fascinující v mnoha směrech. Třeba mi připadá zajímavé, že Rusové nechtěli zničit Prahu a použít ji jako hlavní centrum okupace, když bez zájmu ničili jiná města jiných zemí. Rozumím tomu, proč toto vytvořilo nějaké kulturní trauma. Nejzajímavější doba pro Českou republiku je právě teď, země je v důležitém stádiu přechodu. Cítím se šťastný, že jsem tu a jsem částí tohoto vývoje, aspoň co se mé domény, kterou je muzika a kulturní scéna vůbec, týče.

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Cizinci žijící v Česku mluví o naší zemi ve speciálu serveru Lidovky.cz: Český šok

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Lidovky.cz: Chutná vám česká kuchyně?
Nejsem člověk, co by moc pil pivo, ale české pivo miluji. Myslí, že většina mužů oceňuje, že tu můžete dostat pivo levněji než je voda a pivo dobré kvality za výbornou cenu. Minimálně jednou za týden jdu do restaurace a vždy zkusím něco nového. Česká kuchyně je pro mě exotická a zajímavá. Několik různých součástí jídla, které mohou vypadat docela nahodile, tvoří dohromady skvělou chuť. A když přidáte české pivo, máte skvělou kombinaci.

Lidovky.cz: Chcete v Česku zůstat? 
V dubnu 2014 tu budu už 5 let. Nikdy jsem tak dlouho v jedné zemi nezůstal. Umím si představit, že tu budu produkovat hudbu a žít krásný život. Jestli jednou zemi opustím, tak je jisté, že se budu vždy vracet zpátky.

Lidovky.cz: Učíte se česky?
Jsem multikulturní člověk, milují jiné kultury a jiné jazyky. Mluvím plynně španělsky, francouzsky a anglicky, mluvím a rozumím skoro všemu v italštině, němčině a teď i v češtině. Myslím, že je nejen důležité mluvit česky, je to vyloženě nutné. Ať se chcete seznámit s novými přáteli na baru, potkat svou potenciální lásku nebo rozjet podnikání, měli byste mluvit česky. Zlepšuju se v češtině a dělám to hlavně z respektu k zemi, místním lidem a kultuře.

Lidovky.cz: Po čem se vám tu stýská?
Chybí mi rodina. V Praze mám skoro všechno, co chci, ale stýská se mi po hezkém počasí. Každý rok si více zvykám na zimu, která tu je. Moje rodina má dům na karibském pobřeží, kde jsem žil přibližně 15 let, moře je tam úžasné, moje znamení zvěrokruhu je vodnář, takže voda je pro mě důležitá. Moře je tedy asi jediná věc, kterou tu postrádám.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.