Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Česko má dva nové geoparky: Železné hory a Geoloci

Turisté - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turisté - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Turisté mohou v České republice navštívit čtyři území označené jako "Národní geopark". Certifikát zaštítěný ministerstvem životního prostředí nově obdržely geologické a další památky Železných hor a část Česko-bavorského geoparku Geoloci se sídlem ve Svojšíně na Tachovsku.

Certifikát má turistům zaručit, že lokalita je geologicky cenným územím a také že její obyvatelé podporují návštěvnost v souladu s principy šetrného cestovního ruchu. Předloni značku, která je známá i mimo území ČR, jako první obdržely Český ráj a Egeria na Karlovarsku. Geoparky se zaměřují na ochranu svého území, jeho šetrné využívání a také na vzdělávání místních obyvatel a turistů o tomto území, nejedná se o nový druh chráněné oblasti. V Evropě je geoparků pět desítek, celkově na jich je světě 87.

Charta zavazuje obyvatele území k tomu, že budou usilovat o udržitelný rozvoj. Jde o závazek na dobrovolné bázi, který má regionu pomoct v cestovním ruchu. Díky certifikátu se území může prezentovat znakem národních geoparků a pomoct by měla listina i při získávání grantů a dotací na rozvoj regionu.

Zatím nepříliš obvyklý termín geopark označuje území se skalními útvary a nevšedním tvarem terénu s vysokým stupněm geologické rozmanitosti. Jeho součástí bývají staré lomy, které dokumentují vývoj neživé přírody, nebo zpřístupněné doly. Jeho úkolem je přispívat k osvětě a ochraně neživé přírody.

Geologická minulost kraje

Geopark Železné hory se sídlem v Chrudimi nabízí na rozloze 780 kilometrů čtverečních procházku do nejstarší historie Země. Přibližně z jedné třetiny je území geoparku tvořené CHKO Železné hory. O geologické minulosti se návštěvníci kraje mohou dozvědět víc například v Muzeu vápenictví v Závratci u Třemošnice, V muzeu obuvi a kamene ve Skutči, v Geoparku Chotěboř či na 56 kilometrů dlouhé naučné cyklostezce Magma vedoucí z Hlinska do Chrudimi. Krátkou naučnou stezku zájemci o geologii naleznou také v srdci Železných hor, v okolí obce Polánky.

Česko-bavorský geopark tvoří tři regiony Geopark Bayern, Geopark Egeria a Geopark Geoloci na Tachovsku. V kraji leží lokality unikátní mineralogickými nálezy - například Vlčí hora se vzácných pyroxeny a amfiboly.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!