25. dubna 2012 14:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Česko má dva nové geoparky: Železné hory a Geoloci

Turisté - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turisté - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Turisté mohou v České republice navštívit čtyři území označené jako "Národní geopark". Certifikát zaštítěný ministerstvem životního prostředí nově obdržely geologické a další památky Železných hor a část Česko-bavorského geoparku Geoloci se sídlem ve Svojšíně na Tachovsku.

Certifikát má turistům zaručit, že lokalita je geologicky cenným územím a také že její obyvatelé podporují návštěvnost v souladu s principy šetrného cestovního ruchu. Předloni značku, která je známá i mimo území ČR, jako první obdržely Český ráj a Egeria na Karlovarsku. Geoparky se zaměřují na ochranu svého území, jeho šetrné využívání a také na vzdělávání místních obyvatel a turistů o tomto území, nejedná se o nový druh chráněné oblasti. V Evropě je geoparků pět desítek, celkově na jich je světě 87.

Charta zavazuje obyvatele území k tomu, že budou usilovat o udržitelný rozvoj. Jde o závazek na dobrovolné bázi, který má regionu pomoct v cestovním ruchu. Díky certifikátu se území může prezentovat znakem národních geoparků a pomoct by měla listina i při získávání grantů a dotací na rozvoj regionu.

Zatím nepříliš obvyklý termín geopark označuje území se skalními útvary a nevšedním tvarem terénu s vysokým stupněm geologické rozmanitosti. Jeho součástí bývají staré lomy, které dokumentují vývoj neživé přírody, nebo zpřístupněné doly. Jeho úkolem je přispívat k osvětě a ochraně neživé přírody.

Geologická minulost kraje

Geopark Železné hory se sídlem v Chrudimi nabízí na rozloze 780 kilometrů čtverečních procházku do nejstarší historie Země. Přibližně z jedné třetiny je území geoparku tvořené CHKO Železné hory. O geologické minulosti se návštěvníci kraje mohou dozvědět víc například v Muzeu vápenictví v Závratci u Třemošnice, V muzeu obuvi a kamene ve Skutči, v Geoparku Chotěboř či na 56 kilometrů dlouhé naučné cyklostezce Magma vedoucí z Hlinska do Chrudimi. Krátkou naučnou stezku zájemci o geologii naleznou také v srdci Železných hor, v okolí obce Polánky.

Česko-bavorský geopark tvoří tři regiony Geopark Bayern, Geopark Egeria a Geopark Geoloci na Tachovsku. V kraji leží lokality unikátní mineralogickými nálezy - například Vlčí hora se vzácných pyroxeny a amfiboly.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz