Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Vymysleli jste si jazyk, který se cizinci nejsou schopni naučit, zoufá si Francouz

Francois Cambier | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francois Cambier | foto: Archiv Francoise CambieraShutterstock

François Cambier se do Česka přestěhoval před třemi lety. Uchvátila ho Praha, ale česky zatím umí pouze pár vět. „Češi si vymysleli jazyk, který se téměř žádný cizinec není schopný naučit. Jako Francouz jsem se zvládl naučit německy, ale čeština je tvrdým oříškem,“ říká.

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Prahu jsem poprvé navštívil v roce 2003. Tehdy jsem pracoval jako brand manager zodpovědný za marketing Becherovky v Německu. Praha na mě udělala velký dojem, byl jsem doslova ohromený její krásou. Je to skutečně nádherné město, které přímo vybízí k procházkám a objevování. Líbí se mi zdejší atmosféra a energie, kterou město vyzařuje. Působí to velmi inspirativně. Cítil jsem se zde velmi příjemně.

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodl, že tu chcete zůstat nastálo? Co vás k tomu vedlo?
Do Prahy jsem se přestěhoval v roce 2012. Tehdy jsem pracoval jako marketingový ředitel pro Pernod Ricard ve Švýcarsku. Když mi ale zavolali z Paříže a zeptali se mě, jestli bych neměl zájem o pozici marketingového a exportního ředitele, neváhal jsem. Nabídku jsem s radostí přijal a už o měsíc později jsem se stěhoval do Prahy. 

François Cambier

Narodil se ve Francii, žije v Německu a pracuje v Česku. Je ženatý a má 2 děti. Studoval marketing a obchod na univerzitách ve Francii, Anglii, Německu a Irsku. Pravidelně se účastní maratonů a nově se chystá na svůj první triatlon. Jednou měsíčně navštěvuje kulinářský klub a s vášní se věnuje fotografování a cestování. V Česku pracuje jako marketingový a exportní ředitel v karlovarské Becherovce.

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
To, že si Češi vymysleli jazyk, který se téměř žádný cizinec není schopný naučit. Jako Francouz jsem se zvládl naučit německy, ale čeština je tvrdým oříškem. Jediné, co dám dohromady je: Bohužel mluvím trochu cezki.

Lidovky.cz: Chodil jste někdy s Češkou? Jaké podle vás jsou?
S Češkou jsem nikdy nechodil. Svoji ženu jsem potkal v Německu, když jsem tam studoval. Nyní jsem šťastně ženatý muž. Kdybych ale místo toho studoval v Česku, určitě bych se s nějakou seznámil a naučil se mluvit plynule česky.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi?
Jeden příklad za všechny – před pár týdny jsem při cestě autobusem viděl děti, jak se smějí starší paní. Na to se zvednul pán a velmi vážně s nimi promluvil. Děti se omluvily a okamžitě přestaly. Byl jsem moc mile překvapen.

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Líbí se vám? Je hodně odlišný od toho, na který jste zvyklý?
Každý národ má svůj typický humor. Já mám rád hlavně duchaplnost. A co se týče českého humoru, velmi mi připomíná ten irský.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii? Je v ní něco, co vás zaujalo?
Česká historie je určitě velmi zajímavá. Věřím, ze situace v minulosti zde nebyla jednoduchá. Osobně moc oceňuji odvahu lidí při Sametové revoluci a celou cestu ke svobodě.

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
Pivo popravdě moc často nepiji, raději mám kvalitní destiláty, a to především whisky. K dobrému jídlu si ale rád dám skleničku francouzského nebo italského vína. Německo mě naučilo vážit si piva, které je tam nezbytnou součástí každé oslavy s přáteli. České pivo je vynikající a způsob, jakým ho Češi milují, je pro mě překvapující. I já sám si ho čas od času dopřeji.

Lidovky.cz: Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
V Česku si mi moc líbí a mám to tady rád. Napořád zde ale nezůstanu. Rád objevuji, co vše nám svět nabízí, a poznávám neznámé. Jednoho dne se určitě přestěhuji.

Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská? Co má vaše země výjimečného?
Nejvíce mi chybí můj oblíbený Camembert. Ten si ale naštěstí mohu koupit kdekoliv v Praze.

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...