Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Český humor? Je hodně odlišný, říká Angličanka

Česká kuchyně

  7:00
Třicetiletá designérka Karina Fisun žije v Česku už pátým rokem. Naučila se česky a přestože neví, jestli v Praze zůstane, bere už Česko za svůj druhý domov. Všímá si ale, že někteří domorodci nepřijímají cizince s velkým nadšením.

Pro Karinu Fisun je Praha druhým domovem. foto: Archiv: Karina Fisun

Lidovky.cz: Myslíte, že byste mohla v Česku zůstat?

Přišla jsem do Prahy z Londýna a líbí se mi klidné prostředí, které Praha nabízí. Nerada ale plánuji hodně dopředu, takže si nejsem jista, zda můžu říct, že zůstanu v Praze natrvalo. Co mě na Praze nejvíce zaujalo, bylo to, že jsem mohla vytvořit něco, co jsem myslela, že tady chybí.  Náš butik v centru Prahy je udělán takovým způsobem, aby sem lidé mohli přijít a strávit několik hodin jen čtením knih o designu, interiérech a módě a pít při tom kávu. 

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
Věci tady trvají dlouho.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi? Jsou Češi slušní?
Měla jsem tady různé zkušenosti. Myslím si, že je spravedlivé generalizovat a říct, že hodně Čechů není moc nadšeno z cizinců. Nicméně to bych srovnávala s lidmi v Londýně, což je město velmi mezinárodní. Také s ohledem na historii myslím, že dokážu nějak pochopit, proč Češi nemusí mít rádi cizince nebo to tak alespoň vysvětlují. Nemusí to být nutně pravda, protože to, co se stalo, bylo už před nějakou dobou. A vývoj, kterého tato země dosáhla v posledních zhruba 15 letech, je z velké části díky mezinárodním společnostem, které tady staví kanceláře a díky cizincům, kteří sem přicházejí žít. Zjistila jsem, že mladší vzdělaná generace má mnohem více otevřenou mysl a je šťastna za změny, kterými Česko prochází.

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Libí se vám? Je hodně odlišný od toho, na který jste zvyklá? 
Mám několik českých přátel a ano, velmi dobře si navzájem rozumíme, přestože jsem si všimla, že je tady snadné urazit vtipem.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii? Je v ní něco, co vás zaujalo?
Miluji historii obecně, takže ano, je to zajímavé. Já myslím, že bych to rozdělila do dvou částí. Historie o tom, jakou má Praha silnou filozofickou základnu, jejíž vlivy jsou zde patrné i dnes. A pak jsou tu dějiny 20. století, které zanechaly jizvy, jimiž se Češi zabývají dodnes.

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
Mám ráda pivo a mám ráda českou kuchyni, i když si ji dopřávám pouze tehdy, když přijedou na návštěvu moji přátelé ze zahraničí, protože je pro mě trochu těžká.  

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Cizinci žijící v Česku mluví o naší zemi ve speciálu serveru Lidovky.cz: Český šok

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?
Nemám příliš zájem o politiku obecně a o to méně tady, protože ji považuji za trochu iracionální. 

Lidovky.cz: Učíte se češtinu? Je pro vás v Česku její znalost nezbytná? 
Mluvím česky docela dobře, ale naučila jsem se to za pochodu, takže musím říci, že mám své horší a lepší dny. Ale obecně myslím, že mluvím dobře. Myslím, že je dobré naučit se jazyk místa, ve kterém žijete, i kdyby jen na krátkou chvíli. Považuji za těžké učit se jazyky na kurzech, pokud nemluvíte denně. Nicméně pro mě je to nutnost, pokud žijete v dané zemi - vaše zážitky ze země jsou mnohem zábavnější. Ale připouštím, že Česká republika je místem, kde si můžete snadno vystačit pouze s angličtinou nebo němčinou. 

Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská? Co má vaše země výjimečného?
Musí to být jídlo a přátelé, protože na všechno ostatní vystačí víkendové výlety do zahraničí. 

Autoři: ,