Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Český projekt nám zlepšil život, zní z uprchlického tábora v Ugandě

Ovdovělá Madelena s dětmi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ovdovělá Madelena s dětmi | foto: Jan Kejzlar

Skupinka žen, dětí i mužů sedí na plastových židličkách a dekách pod přístřeškem, který je chrání před ostrým africkým sluncem, a zplna hrdla se smějí. Jejich sousedé jim v rámci amatérského divadelního vystoupení právě předvádějí veselou scénku o tom, že je důležité dodržovat hygienické návyky i ve zdejších provizorních podmínkách. Jak divadelníci, tak jejich publikum mají jedno společné: jsou uprchlíci z Jižního Súdánu a podobně veselých chvil zatím mnoho nezažili.

Česká pobočka humanitární organizace CARE se v uprchlickém táboře Rhino na severu Ugandy stará o to, aby i ti nejslabší měli kvalitní a odolné přístřešky a aby si osvojili důležité hygienické návyky. Díky tomu dokáží lépe předcházet komplikovaným onemocněním, které jsou zde rozšířené: malárii, choleře či tuberkulóze.

„Divadlo využíváme rádi, protože je skvěle názorné: diváci vidí humorně ztvárněnou modelovou situaci plnou chyb v hygienických návycích a vnímají představení i prostřednictvím písní,“ vysvětluje Jan Kejzlar, ředitel české pobočky CARE. „Kromě toho jsou během přípravy představení aktivně zapojovány komunity v táboře. Dobrovolníci z řad herců, hudebníků a učitelů nacvičují ve svém volném čase a sami si upravují scénář,“ dodává Kejzlar s tím, že diváci představení pak předávají informace dál mezi svými sousedy.

V Jižním Súdánu trvá válečný konflikt mezi skupinami obyvatelstva už od roku 1994, v posledních letech se však vyostřil. V Ugandě v provincii Arua proto vznikl velký uprchlický tábor Rhino, kde mohou jihosúdánští uprchlíci vyhledat bezpečí. Tábor zde byl vybudován i přesto, že je Jižní Súdán od Ugandy kulturně i jazykově odlišný a že ani skupinky přicházejících uprchlíků nemají jednotnou kulturu. Akutní potřeba pomoci však momentálně převážila nad kulturními rozdíly.

Divadelní skupinka, tábor Rhino
Tábor Rhino, Arua, Uganda

Do tábora přicházejí především ženy a děti, zatímco muži zůstávají ve válečné zóně Jižního Súdánu, aby ochránili rodinný majetek. Jde o 30 až 70 osob denně, které jsou často v zuboženém stavu a bez základního vzdělání. CARE na místě působí od roku 2014 a svou činnost zaměřuje na nejzranitelnější skupiny uprchlíků. Jsou to například domácnosti samoživitelek, lidé s postižením, nezletilé děti, těhotné ženy či senioři.

Jedním z těchto seniorů je i Ummar a jeho 7 vnoučat. Díky českému projektu získala Ummarova rodina důstojné bydlení v přístřešku, zbudovaném podle místních zvyklostí, avšak z co nejtrvanlivějších materiálů. V táboře vznikají přístřešky a latríny pro skupiny osob, které by si stavbu nedokázaly zajistit samy, ať už z finančních důvodů nebo s ohledem na jejich omezené fyzické možnosti, což je právě Ummarův případ. Následně je těmto lidem přiděleno malé políčko pro drobné zemědělství, aby si domácnosti mohly vypěstovat brambory a místní plodiny. Zajištěn je rovněž přístup k pitné vodě.

Protože se činnost CARE tradičně zaměřuje na podporu žen a dívek, organizace se v táboře věnuje také žákyním na konci prvního stupně vzdělávání. Dívkám jsou poskytovány balíky s hygienickými a ženskými potřebami tak, aby nemusely školní docházku každý měsíc přerušovat kvůli menstruaci, což snižuje jejich šanci na dokončení vzdělání. Do budoucna je v plánu také zřízení školy druhého stupně, aby se děti v táboře mohly vzdělávat důkladněji a měly vyhlídky na lepší budoucnost.

Propagace hygieny

Podobně důležitá je i v úvodu zmíněná propagace hygienických a zdravotních návyků v jednotlivých domácnostech, která mimo jiné snižuje riziko onemocnění a vynechání školní docházky. Kromě osvěty prostřednictvím divadelních ztvárnění najímá CARE promotéry, kteří denně navštěvují domácnosti v táboře a vysvětlují lidem základní hygienické návyky v komplikovaných podmínkách uprchlického tábora. Osvětu v táboře zprostředkovávají také informativní trička či velký banner s názornou ukázkou hygienických standardů. Pravidelně se pořádají přednášky o lékařské péči a hygieně. Díky této komplexní činnosti se v táboře mimo jiné zvýšil počet matek, které navštěvují zdravotnické centrum a volí porod v bezpečnějších podmínkách.

„Přála bych si, abych všechno, co jsem se tu naučila, mohla říct i mým známým a kamarádům, kteří zůstali v Jižním Súdánu,“ povzdychne si osmnáctiletá Jama, která do tábora přišla před rokem. V táboře žije s rodinou bez otce v dvacetičlenné domácnosti o třech místnostech. „Lidé sem přišli z různých částí a prostředí, s rozdílnými návyky,“ podotýká Madelena (43), vdova se sedmi nezaopatřenými dětmi, která v táboře žije už 21 let. „Díky projektu se nám ale zlepšil život. Netrpíme tolika zažívacími potížemi jako dřív a daří se nám vyhnout nevolnostem. Snažíme se předávat nabyté znalosti dál a ukazovat také sousedům, jak správně mýt nádobí, uklízet a nakládat s potravinami. Vidím, že se díky tomu rozvíjí celá naše komunita,“ dodává Madelena.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!