Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -11 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Češi jsou na sebe málo hrdí, říká Srílančan

Ravi Kandasamy žije v Česku už od roku 2000. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ravi Kandasamy žije v Česku už od roku 2000. | foto: Archiv: Ravi Kandasamy

Srílančana Ravi Kandasamyho k opuštění rodné země donutil tamější válečný konflikt. Do České republiky ho přivedla studia. Od roku 2000 tu vychodil střední školu i získal bakalářský titul. V Česku poznal moderní svět, oblíbil si ovocné knedlíky, Prahu i Vlastu Buriana.

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?

Pro mě bylo překvapením vlastně všechno. Na Srí Lance jsem vyrostl v malé vesnici, kde donedávna nebyla ani elektřina, lidé pracovali na rýžových polích, vůbec neznali moderní svět, proto jsem byl překvapen celkově. Ovšem zřejmě nejvíce mne překvapila nepříjemná první zima.  

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?

Nevím, jestli mi na Češích něco vadí. Každý národ je jiný, všude najdete dobré i špatné lidi. Každopádně říkám, že mi Češi připadají málo hrdí na svoji zemi. Možná s tím souvisí i to, že jsou zklamaní z české politické situace.

Někdy si říkám, že je škoda, že Češi nejsou na svou vlast příliš hrdí. V porovnání se světem je Česká republika malá země s pouhými deseti miliony obyvatel a každý Čech by měl být hrdý na to, že jeho domovem je právě Česká republika. Tato země je dnes na velice slušné ekonomické úrovni, ačkoliv Češi neustále vzhlížejí k vyspělejším zemím.

Ve světě není země, která by při tak nízkém počtu obyvatel měla tolik dobrých sportovců a rovněž ve vědecké oblasti byla na velmi vysoké úrovni.

Přestože zde dlouhou dobu vládl komunismus, jsou české firmy ve světe velice známé. Je zde bezpečno, úroveň kriminality je oproti západním státům nižší, můžeme navštívit krásná města a jejich památky, Praha patří mezi jedno z nejhezčích měst na světě. Ačkoliv Čechy trápí nízké mzdy, nelze jejich vysoké úrovně dosáhnout v tak krátké době, která uplynula od pádu komunismu. I když je každý národ jiný, měli by Češi být hrdí na to, že žijí v takové zemi, kterou je Česká republika.

Lidovky.cz: Chodil jste někdy s Češkou, jaké podle vás jsou?

Ano, chodil jsem. Ale jen s jednou, byla podle mých představ. Jinak jsou Češky hezké, hodně se starají o to, aby dobře vypadaly. Povahově najdete všude lidi dobré i špatné.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi? Jsou Češi slušní?

V naší zemi jsou v rodině vztahy hlubší, rodina hodně znamená, i pro vzdálenou rodinu jsou lidé schopni cokoliv udělat. Jakmile jsou už rodiče staří, automaticky se o ně děti starají až do smrti. Vzhledem k tomu, že tam převládá chudoba a ekonomická situace je špatná, pomáhají si rodiny vzájemně, jeden na druhém je prakticky závislý. Celkově se k sobě lidé chovají jinak než tady, jsou více usměvaví, zřejmě to souvisí také s jinou kulturou, zvyky.

Kdo je Ravi Kandasamy?

Narodil se 15. prosince 1985 ve městě Vavunia na Srí Lance. Zemi opustil z důvodu válečného konfliktu a v roce 2000 přišel do České republiky. Vystudoval Střední hotelovou a obchodně podnikatelskou školu, v minulém roce úspěšně ukončil bakalářské studium oboru Hotelnictví a turismus na Slezské univerzitě v Opavě, kde v současné době dálkově studuje marketing. Žije ve městě Třinec, je svobodný a děti nemá.

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Libí se vám? Je hodně odlišný od toho, na který jste zvyklý?

České filmy mám rád, jsou úplně jiné, velice zajímavé. Pohádky jsou moc hezké, je škoda, že se české filmy těžko dostávají na světový trh, přitom mají tak vynikající humor. Ale myslím si, že takového Švejka by anglický divák stejně nepochopil. Velmi se mi líbí české staré filmy, mám rád herce Vlastu Buriana, který měl velký talent.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii? Je v ní něco, co vás zaujalo?

Základní informace o historii mám. V rámci bakalářského studia jsem absolvoval předmět Ekonomický vývoj Československa, takže jsem četl knihy a skripta o vývoji Česka z hlediska ekonomického, zaujal mne vývoj po období druhé světové války a nástup komunismu.

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?

Pivo piji a myslím si, že je nejlepší na světě. Z české kuchyně mám rád bramborovou kaši, ovocné knedlíky nebo zelňačku. Česká kuchyně je mastnější než ta srílanská, navíc mám rád velice ostrá jídla, která ovšem Češi nemají příliš v oblibě, celkově mi zde chybí mořské plody.

Lidovky.cz: Myslíte si, že už v Česku zůstanete?

Když jsem byl minulý měsíc na tři týdny za rodiči na Srí Lance, bylo mi po Česku smutno, ale jestli bych tady chtěl zůstat natrvalo, to zatím nevím. Vystudoval jsem cestovní ruch, Srí Lanka se nyní stává vyhledávanou destinací turistů, proto bych jednou chtěl pracovat v oblasti cestovního ruchu v jihovýchodní Asii. Zatím mne ještě čekají dva roky studia, potom uvidím, co bude dál. I když mám v Česku spoustu dobrých přátel, prožil jsem zde určitou část života a Česká republika bude vždy mým druhým domovem, prvním domovem zůstane Srí Lanka, kde mám rodiče a sestru. Srí Lanka je moje rodná země a jak se říká: „Všude dobře, doma nejlíp“.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?

Spíše mě zajímá ekonomika, ale nejen ve světě je ekonomika propojená s politikou, zajímá mne tedy politika spíše z ekonomického hlediska.

Lidovky.cz: Učíte se češtinu? Je pro vás v Česku její znalost nezbytná?

Češtinu jsem se začal učit po příchodu do Česka. Jsem toho názoru, že jakmile chce jakýkoliv cizinec žít v určité zemi, měl by se v první řadě učit jazyk dané země. Znalost jazyka je velmi důležitá, já osobně z českého jazyka maturoval, rovněž bakalářské studium jsem absolvoval v češtině, ovšem gramatiku se učím pořád.

Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská? Co má vaše země výjimečného?

Stýská se mi hlavně po rodičích a potom mi chybí více slunce. Jakmile svítí slunce, člověk má vždycky lepší náladu, lidé se více usmívají. Ještě mi chybí moře a kriket, který jsem na Srí Lance často hrával.

Jaro jsme zpackali, řídila to parta ambiciózních analytiků, bilancuje Balík

Zástupce přednosty anesteziologické kliniky VFN Martin Balík hovoří s novináři... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česko jarní vlnu epidemie koronaviru nezvládlo, lockdown byl zbytečně tvrdý a jeho následky pocítí lidé teprve v...

Drsná svědectví z českých „callcentráků“: trestání baseballkou, celý den bez WC

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ponižování, výsměch i fyzické tresty. To vše zažili lidé v některých call centrech. Jedni vzpomínají na minimální čas...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Moderní televizory jsou naplněné aplikacemi a funkcemi, mohou být i zajímavým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...