Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Čeští politici by se v Austrálii mohli učit, říká Čech

Vítek Toman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítek Toman | foto: Archiv

Vítek Toman se do Austrálie přestěhoval, aby mohl trénovat na závod Ironman. Zůstal zde tři roky, našel si práci a přítelkyni, se kterou se přestěhoval na Nový Zéland. „Jediné, z čeho jsem byl po příjezdu rozhozený, byl časový posun. Pak mě ještě štvala koule na dveřích místo kliky,“ říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Do Austrálie jsem odletěl, abych zde trénoval na závod v triatlonu - jmenuje se Ironman. Bohužel cestou jsem kvůli počasí nestihl spoj a přistál v Sydney o den později. Byl jsem bez kola, batohu, ve kterém jsem měl všechny věci a téměř s nulovou angličtinou trochu ztracený. Pamatuji si, že mě zpočátku pěkně štvalo otevírání dveří. Na mnoha místech používají tu otáčecí kouli místo kliky. Musíte použít obě ruce, pokud chcete otevřít. Odemyká se navíc na druhou stranu než v Česku. První dny jsem měl také stále problémy s časovým posunem.

Kdo je Vítek Toman?

Do Austrálie jsem se přestěhoval, abych zažil dobrodružství. Zůstal jsem zde tři roky - díky studenskému vízu. Nyní žiju na Novém Zélandu, ale vyprávět chci o Austrálii.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazil? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Rychle jsem si uvědomil, že si musím přestat stěžovat, což je v Česku skoro tradice. Lidé v Sydney se možná tváří víc přátelsky - i za cenu přetvářky. Na Novém Zélandu si stále připadám jako na venkově. Všichni tu k sobě mají nějak blíž. Možná i proto se tu tak neprojevuje snaha vypadat lépe. Nicméně slušnost je nestěžovat si a nebrblat. Jinak Australané nechápou naše zvyky na Velikonoce, ale s tím asi Češi narážejí všude ve světě.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Návrat domů prozatím neplánuji. Stálo mě to poměrně dost úsilí - vycestovat. Jak říká můj kamarád: „Austrálie je konec světa. Nový Zéland je definitivní.“ Uvidím, jestli časem nezměním názor.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Rodiče mi z domova posílají fidorky a slivovici. Musím se přiznat, že mi tu chutná více než v Česku. Moje přítelkyně se navíc učí česká jídla, takže v tomto ohledu nestrádám.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Myslím, že všichni Češi hned uslyší, jak krásná Praha je. Pokud tam dotyčný nebyl, určitě poznamená, že by ji rád navštívil. Lidé se mě často ptají, kam v Česku vyrazit a co dalšího navštívit. Musím přiznat, že několikrát také padlo jméno Václava Havla. Fotbal se tu moc nepěstuje. 

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Možná jsem stále naivní, ale skutečně mi přijde, že zvolená strana se snaží svůj program naplnit. Po volbách v Austrálii jsem některé avizované změny zaznamenal. Myslím, že by to mohl být dobrý příklad pro naše politiky.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.