7. května 2009 9:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Cestování po vlastní ose: levné, v klidu

Na vlastní pěst. Většina Čechů nepotřebuje k zajištění cesty či ubytování v Chorvatsku služby cestovních kanceláří. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na vlastní pěst. Většina Čechů nepotřebuje k zajištění cesty či ubytování v Chorvatsku služby cestovních kanceláří. | foto: Foto Profimedia.cz

Trendem letošního léta bude dovolená bez cestovní kanceláře. Už loni vyrazila za odpočinkem samostatně více než polovina Čechů a letos jich bude podle odhadů expertů ještě víc.

„Češi realizují 43 % zahraničních dovolených formou koupě zájezdu u cestovních kanceláří. Zbylých 57 procent si dovolenou zařizuje individuálně,“ říká Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Dobrá cena – a neztrácet čas
Největším lákadlem je samozřejmě cena. Bez cestovky se Češi – a zejména mladší generace – obejdou nejčastěji v Chorvatsku, na Slovensku a v severní Itálii. Týdenní dovolená pro čtyřčlennou rodinu v Chorvatsku přes cestovní kancelář začíná na cca 45 tisících korun, bez cestovky ovšem můžete ušetřit 10 až 15 tisíc korun. Další úsporu přinese domluvené ubytování v místě, kam jezdíte opakovaně.
 
Stále také narůstá podíl onlinových objednávek. „Přes internet se prodalo již 26 procent všech zájezdů, což znamená meziroční nárůst o 6 procent,“ udává Okamura.

Jestliže není těžké objednat si přes internet zájezd, snadno si zařídíte také ubytování, cestu do destinace a další potřebné věci. Mladší generaci k tomu pomáhá jazyková vybavenost. Stačí angličtina, díky její znalosti jde dnes zařídit „od stolu“ vše potřebné.
 
Co na to cestovky? „Výhodou dovolené s cestovní kanceláří je možnost řešit mimořádné situace v exotické zemi. Seriozní cestovní kancelář má v hlavních pobytových místech česky mluvícího delegáta a zázemí partnerské cestovní kanceláře,“ hájí je Hynek Špinar ze společnosti Eso Travel. Po vlastní ose nevíte, do čeho jdete, tvrdí ostatní zástupci cestovních kanceláří.

Pomůže hodnocení na webu
Příznivci objednávání po internetu ale zcela do neznáma nemíří. Na webu se v posledních letech velmi rozšířily systémy s uživatelskými recenzemi, které hodnotí jednotlivé hotely a ubytovací místa. Snadno tak lze dohledat fotografii místa a zkušenosti předchozích návštěvníků. Stačí do Googlu zadat „recenze hotelů“.

Například v Německu je oblíbená kombinovaná forma zájezdu. Funguje to tak, že si zákazník vybere po internetu nejlevnější cestu do destinace s jednou cestovkou a nejlevnější ubytování tamtéž od jiné cestovky. U nás tento systém zatím nefunguje, server Nacesty. cz má podobný v plánu.

Lukáš Tomek, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz