Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Cestovatel Tadeáš Šíma mění plány: Z výpravy přes Afriku je cesta přes Blízký východ

Cestování

  6:06
Po necelých dvou měsících v Africe radikálně mění své plány cesty. „Nejen, že se nám ke konci zkomplikoval projekt s fotopastmi, ale nedostali jsme ani víza do Mali, proto jsem se rozhodl úplně překopat plány a procestovat Arabský poloostrov, a odtud se vydám na kole do Čech,” vysvětluje cestovatel Tadeáš Šíma.

Svou cestu zakončil v Kapském městě. foto: Richard CortésMAFRA

Z Afriky na Arabský poloostrov

Tadeáš Šíma promyslel novou trasu a do hledáčku se místo Afriky dostal Arabský poloostrov. „Rozhodl jsem se pro Arabský poloostrov jako náhradní řešení. Láká mě hodně dlouho a teď, kdyz se turistům otevřela Saudská Arabie, tak bych si to tam rád na kole projel. Vyrážím dnes, 17.prosince a počítám, že v květnu 2020 bych měl být doma,” říká Šíma. 

Během trasy najede okolo 7 tisíc kilometrů a trasa samotná už má i konkrétní linii. Z Konga, kde byl od listopadu 2019, odcestoval začátkem prosince do Ománu, kde čekal, až mu dorazí kolo z Čech. „Z Ománu pojedu přes Spojené Arabské Emiráty, doufám, že mi čas dovolí podívat se i do Kataru, Bahrajnu a Kuvajtu. Pak pojedu přes Saudskou Arabii, Jordánsko a Izrael. Odtud nejspíš trajektem do Turecka, pak přes Bulharsko, Rumunsko, Ukrajinu a ve finále přes Slovensko nebo Polsko domů,” pokračuje cestovatel. 

Tadeáš Šíma připravený na cesty

Kolo mu poskytl partner jeho projektu Apache Bicycles. Stejná značka Tadeášovi poskytla kolo už na jeho první výpravu v roce 2017, tentokrát se jedná o kolo Apache Tuwan 29”. „Kolo jsme pečlivě zabalili, vykomunikovali jsme s Tadeášem detaily a domluvili dopravu do Ománu. Doprava kola trvá přibližně týden a vyšla na bezmála 16 000 korun,” popisuje Štěpán Pleskač z Apache Bicycles.

První část výpravy strávil Tadeáš v rezervaci Odzala Kokoua, kde pracovali na projektu fotopastí, které mají pomoci v boji proti pytlákům, kteří zabíjejí slony. Pak bylo v plánu cestovat do Mali, kde na Tadeáše mělo čekat kolo od Apache. V Kongu projekt fotopastí úspěšně předali a dokončili. “Měli jsme okolo 35 pastí, které jsme pak předali projektu Světového fondu na ochranu přírody, který na severu Konga operuje se svými protipytláckými aktivitami v nově připravovaném národním parku Messok-Dja.” dodává Tadeáš Šíma.

Autor: