Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Cestovatel Tadeáš Šíma mění plány: Z výpravy přes Afriku je cesta přes Blízký východ

Svou cestu zakončil v Kapském městě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svou cestu zakončil v Kapském městě. | foto: Richard CortésMAFRA

Po necelých dvou měsících v Africe radikálně mění své plány cesty. „Nejen, že se nám ke konci zkomplikoval projekt s fotopastmi, ale nedostali jsme ani víza do Mali, proto jsem se rozhodl úplně překopat plány a procestovat Arabský poloostrov, a odtud se vydám na kole do Čech,” vysvětluje cestovatel Tadeáš Šíma.

Z Afriky na Arabský poloostrov

Tadeáš Šíma promyslel novou trasu a do hledáčku se místo Afriky dostal Arabský poloostrov. „Rozhodl jsem se pro Arabský poloostrov jako náhradní řešení. Láká mě hodně dlouho a teď, kdyz se turistům otevřela Saudská Arabie, tak bych si to tam rád na kole projel. Vyrážím dnes, 17.prosince a počítám, že v květnu 2020 bych měl být doma,” říká Šíma. 

Během trasy najede okolo 7 tisíc kilometrů a trasa samotná už má i konkrétní linii. Z Konga, kde byl od listopadu 2019, odcestoval začátkem prosince do Ománu, kde čekal, až mu dorazí kolo z Čech. „Z Ománu pojedu přes Spojené Arabské Emiráty, doufám, že mi čas dovolí podívat se i do Kataru, Bahrajnu a Kuvajtu. Pak pojedu přes Saudskou Arabii, Jordánsko a Izrael. Odtud nejspíš trajektem do Turecka, pak přes Bulharsko, Rumunsko, Ukrajinu a ve finále přes Slovensko nebo Polsko domů,” pokračuje cestovatel. 

Tadeáš Šíma připravený na cesty

Kolo mu poskytl partner jeho projektu Apache Bicycles. Stejná značka Tadeášovi poskytla kolo už na jeho první výpravu v roce 2017, tentokrát se jedná o kolo Apache Tuwan 29”. „Kolo jsme pečlivě zabalili, vykomunikovali jsme s Tadeášem detaily a domluvili dopravu do Ománu. Doprava kola trvá přibližně týden a vyšla na bezmála 16 000 korun,” popisuje Štěpán Pleskač z Apache Bicycles.

První část výpravy strávil Tadeáš v rezervaci Odzala Kokoua, kde pracovali na projektu fotopastí, které mají pomoci v boji proti pytlákům, kteří zabíjejí slony. Pak bylo v plánu cestovat do Mali, kde na Tadeáše mělo čekat kolo od Apache. V Kongu projekt fotopastí úspěšně předali a dokončili. “Měli jsme okolo 35 pastí, které jsme pak předali projektu Světového fondu na ochranu přírody, který na severu Konga operuje se svými protipytláckými aktivitami v nově připravovaném národním parku Messok-Dja.” dodává Tadeáš Šíma.

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?