16. října 2016 13:31 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Cestovatelé z Děčínska projeli za dva roky celý svět ve škodovce

Putování Ladislava Bezděka a jeho přítelkyně Kateřiny Dvořákové se neobešlo bez... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Putování Ladislava Bezděka a jeho přítelkyně Kateřiny Dvořákové se neobešlo bez... | foto: ČTK

Cestovatelé z Krásné Lípy na Děčínsku za dva roky objeli celý svět. Úspěšnou expedici v neděli zakončili v Mikulášovicích na Děčínsku, kde odevzdali do muzea nožířské tradice rybičku, která s nimi společně s botaskami a škodovkou projela pět kontinentů, padesát zemí a přes 124 000 kilometrů. Cesta skončila po 777 dnech.

Putování Ladislava Bezděka a jeho přítelkyně Kateřiny Dvořákové se neobešlo bez nenadálých událostí, které měnily plány cestovatelů. „První byla v Turecku, kde nám zrušili trajekt, pak nám v Ugandě rozbili okno auta, což byl zásadní bod, který změnil trasu Afrikou i dění potom. Potom nám zdrželi vykládku auta v Argentině, v Austrálii jsme projeli obávanou cestu skrz poušť, ale nedali nám víza do Pákistánu a Indie, takže po únavném boji s úředníky jsme poslali auto do Ruska a cestou přes Mongolsko, poušť Gobi a přes Pobaltí jsme se vrátili domů,“ popsal Bezděk.

Nejtěžší byly podle dvojice dva poslední dny před cestou. „Bylo to hektické, nespali jsme. Když jsem vyjeli, tak to z nás spadlo,“ uvedl Bezděk. Dvojici prý ani jednou nenapadlo, že by se kvůli nějakému problému měla vrátit zpět. „No, a trochu stresující byla poslední noc před návratem, kdy jsme nevěděli, co nás čeká,“ zmínila Dvořáková.

Na snímku Dvořáková ukazuje africký suvenýr z cesty.
Na snímku Ladislav Bezděk ukazuje sedátko domorodce, které v Africe vyměnil za...

Přivítání si oba užili s velkou slávou už v sobotu v Krásné Lípě a dnes v Mikulášovicích. „Došlo i na slzy,“ přiznal Bezděk. Své zážitky bude dvojice vyprávět na různých setkáních, kde lidé uvidí i suvenýry z cesty, jako jsou třeba kabelky nebo dřevěné sedátko afrického domorodce. Vybalovaní všech věcí dvojici teprve čeká stejně jako návštěvy úřadů a doktorů. „Já bych si teď nejvíc přála jet na dovolenou,“ přiznala Dvořáková.

Do některých zemí by se dvojice chtěla někdy vrátit. „Čechy jsou pro nás místo pro život, nicméně je spousta koutů, kam se rádi znovu podíváme, protože tam byli bezva lidé nebo se nám tam líbila příroda, ale doma je doma,“ shrnul Bezděk.

TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem
TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem

Advent a Vánoce se kvapem blíží a vás možná letos čekají návštěvy rodiny s malým miminkem. Změna prostředí však může být pro malého človíčka náročná. Pojďte se podívat, jak mu ji usnadnit.