25. listopadu 2008 11:03 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Cestovky musí uvádět konečné ceny

Cestovní kanceláře budou muset uvádět konečné ceny zájezdů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestovní kanceláře budou muset uvádět konečné ceny zájezdů. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Cestovní kanceláře zřejmě od příštího roku budou muset uvádět jedinou konečnou cenu zájezdů včetně všech povinných příplatků – s výjimkou cen leteckých společnosti. Povinnost zavádí novela zákona o cenách, kterou včera schválila vláda. Novelu ještě musí odsouhlasit parlament a podepsat prezident.

„Je to novela, která napravuje dosavadní nevýhodný stav ve výkladu pojmů. Nejdůležitější pro spotřebitele je zaváděná povinnost uvádět konečné ceny,“ prohlásil včera ministr financí Miroslav Kalousek. Výjimku by podle něho měly dostat cestovní kanceláře v případě uvádění cen leteckých společností, především u příplatků.

Uvozovky dolníNovela zákona by měla platit od 1. března. Cestovky si však vyžádaly odklad.Uvozovky horní


„Po dlouhé diskusi byl domluven kompromis, že cestovní kancelář je povinna uvést konečnou cenu zájezdu, nicméně i upozornit, že v případě služeb letecké společnosti může dojít ke korekci, kterou je kancelář povinna oznámit dvacet dní před čerpáním služby,“ vysvětlil Kalousek. Novela zákona by měla platit od 1. března. Cestovky si však vyžádaly kvůli tisku katalogů odklad.

Novela říká, že prodávající musí spotřebiteli „poskytnout informaci o ceně zájezdu tak, aby měl možnost se před jednáním o koupi zájezdu seznámit s konečnou cenou, která má být zaplacena. Je-li informace o ceně zájezdu tvořena z více složek, uvede prodávající aktuální cenu všech oddělených složek. Nelzeli cenu některé složky zájezdu uvést, musí v nabídce zájezdu informovat o čase a místě zpřístupnění této ceny pro spotřebitele jiným vhodným způsobem.“

ČTK

Najdete na Lidovky.cz