Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Cestovky nechtějí platit zkažené zájezdy

Byl váš zájezd zmařen nebo zkrácen? V budoucnu byste mohli dostat odškodné za zkaženou radost z dovolené. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Byl váš zájezd zmařen nebo zkrácen? V budoucnu byste mohli dostat odškodné za zkaženou radost z dovolené. | foto: Lidové noviny

PRAHA Máte pocit, že se vaše dovolená nevydařila? Cestovní kanceláře by vám měly v budoucnu vyplatit odškodné. S tím počítá návrh nového občanského zákoníku ministerstva spravedlnosti. Cestovky náhradu škody za zkaženou dovolenou razantně odmítají. Ministerstvo na svém návrhu trvá.

Obě strany se dnes sešly k jednání nad sporným ustanovením, k dohodě však nedospěly. "Jde o standardní institut v ostatních evropských zemích a je naivní si myslet, že tento institut by se mohl vyhnout České republice," řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová.

Cestovní kanceláře se s tím nechtějí smířit. "Absolutně to odmítáme," uvedl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Vášně vyvolal odstavec, kde se praví, že "při porušení povinnosti, za niž odpovídá, nahradí pořadatel cestujícímu vedle škody na majetku také újmu za ztrátu radosti z dovolené, zejména byl-li zájezd zmařen nebo podstatně zkrácen."

Podle Okamury takové ustanovení umožňuje příliš široký výklad, radost z dovolené prý může zkazit špatné počasí nebo přítomnost tchýně. "My se domníváme, že soudy by s jeho výkladem neměly mít problémy," reagovala Kuncová. Přesto podle ní ministerstvo zvažuje, že do zákona zapracuje konkrétní případy, kdy by se CK mohla placení vyhnout.

Nový občanský zákoník zřejmě na podzim projedná vláda, poté parlament. Kuncová odhaduje, že by mohl začít platit v roce 2011.
,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...