14. srpna 2008 17:03 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Cestovky nechtějí platit zkažené zájezdy

Byl váš zájezd zmařen nebo zkrácen? V budoucnu byste mohli dostat odškodné za zkaženou radost z dovolené. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Byl váš zájezd zmařen nebo zkrácen? V budoucnu byste mohli dostat odškodné za zkaženou radost z dovolené. | foto: Lidové noviny

PRAHA Máte pocit, že se vaše dovolená nevydařila? Cestovní kanceláře by vám měly v budoucnu vyplatit odškodné. S tím počítá návrh nového občanského zákoníku ministerstva spravedlnosti. Cestovky náhradu škody za zkaženou dovolenou razantně odmítají. Ministerstvo na svém návrhu trvá.

Obě strany se dnes sešly k jednání nad sporným ustanovením, k dohodě však nedospěly. "Jde o standardní institut v ostatních evropských zemích a je naivní si myslet, že tento institut by se mohl vyhnout České republice," řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová.

Cestovní kanceláře se s tím nechtějí smířit. "Absolutně to odmítáme," uvedl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Vášně vyvolal odstavec, kde se praví, že "při porušení povinnosti, za niž odpovídá, nahradí pořadatel cestujícímu vedle škody na majetku také újmu za ztrátu radosti z dovolené, zejména byl-li zájezd zmařen nebo podstatně zkrácen."

Podle Okamury takové ustanovení umožňuje příliš široký výklad, radost z dovolené prý může zkazit špatné počasí nebo přítomnost tchýně. "My se domníváme, že soudy by s jeho výkladem neměly mít problémy," reagovala Kuncová. Přesto podle ní ministerstvo zvažuje, že do zákona zapracuje konkrétní případy, kdy by se CK mohla placení vyhnout.

Nový občanský zákoník zřejmě na podzim projedná vláda, poté parlament. Kuncová odhaduje, že by mohl začít platit v roce 2011.
ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz