29. září 2014 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Cestovnímu ruchu na Slovensku se letos nedaří. Ubylo turistů

Michalská brána otevírá cestu k půvabnému Starému Městu, které oproti Praze nepatří turistům, ale místním.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michalská brána otevírá cestu k půvabnému Starému Městu, které oproti Praze nepatří turistům, ale místním. | foto: Profimedia.cz

BRATISLAVA Cestovnímu ruchu na Slovensku se letos nedaří. Hoteliéři zaznamenali v prvním pololetí pokles počtu domácích hostů i návštěvníků z ciziny. Ke zhoršení výkonů odvětví došlo poprvé od roku 2009, kdy Slovensko navštívilo výrazně méně zahraničních turistů než před globální ekonomickou krizí. K úbytku turistů v zemi pod Tatrami došlo už v letošní zimní sezoně, kterou poznamenalo teplé počasí a nedostatek sněhu

.Od ledna do konce června se na Slovensku podle tamního statistického úřadu ubytovalo zhruba 665 000 cizinců, což oproti stejnému období loňska představuje pokles o 13,8 procenta. Návštěvnost země zahraničními turisty se tak vrátila na úroveň roku 2012.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tradičně nejpočetnější zahraniční klientelou v ubytovacích zařízení na Slovensku zůstali Češi. Ve srovnání s minulým rokem počet hostů z Česka v zemi ale klesl o 12 procent na 184.327 turistů.

Ukrajinští turisti? Jezdí méně

Až o třetinu ubylo na Slovensku turistů z Ukrajiny kvůli politické krizi v zemi a bojům mezi tamní armádou a proruskými separatisty. Ukrajina spolu s ČR, Polskem a Německem patří mezi země, ze kterých jezdí na Slovensko nejvíce turistů. V prvním pololetí se na Slovensku ubytovalo téměř 33 000 Ukrajinců, ve stejném období loni to bylo zhruba 49.000 ukrajinských návštěvníků.

Méně turistů přilákalo Slovensko už v úvodu roku. Na nižší návštěvnost tehdy upozornili provozovatelé lyžařských středisek, kteří prý kvůli mírné zimě zaznamenali jednu z nejhorších sezon za poslední roky. Podnikatelé v cestovním ruchu si stěžovali na nepříznivé počasí i během léta.

Nižší počet turistů se projevil také na příjmech slovenských hoteliérů. Jejich tržby za ubytování v prvním pololetí dosáhly 124,9 milionu eur (3,44 miliardy korun), což oproti minulému roku představuje pokles o 7,2 procenta.

Podle dřívější analýzy peněžního ústavu UniCredit Bank vytíženost ubytovacích zařízení na Slovensku byla loni nejnižší z celé EU. Slovensko v uplynulých letech zaznamenalo výraznější růst ubytovacích kapacit, které v přepočtu na obyvatele jsou ale nižší, než je unijní průměr.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!