Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Cestovnímu ruchu na Slovensku se letos nedaří. Ubylo turistů

Michalská brána otevírá cestu k půvabnému Starému Městu, které oproti Praze nepatří turistům, ale místním.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michalská brána otevírá cestu k půvabnému Starému Městu, které oproti Praze nepatří turistům, ale místním. | foto: Profimedia.cz

BRATISLAVA Cestovnímu ruchu na Slovensku se letos nedaří. Hoteliéři zaznamenali v prvním pololetí pokles počtu domácích hostů i návštěvníků z ciziny. Ke zhoršení výkonů odvětví došlo poprvé od roku 2009, kdy Slovensko navštívilo výrazně méně zahraničních turistů než před globální ekonomickou krizí. K úbytku turistů v zemi pod Tatrami došlo už v letošní zimní sezoně, kterou poznamenalo teplé počasí a nedostatek sněhu

.Od ledna do konce června se na Slovensku podle tamního statistického úřadu ubytovalo zhruba 665 000 cizinců, což oproti stejnému období loňska představuje pokles o 13,8 procenta. Návštěvnost země zahraničními turisty se tak vrátila na úroveň roku 2012.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tradičně nejpočetnější zahraniční klientelou v ubytovacích zařízení na Slovensku zůstali Češi. Ve srovnání s minulým rokem počet hostů z Česka v zemi ale klesl o 12 procent na 184.327 turistů.

Ukrajinští turisti? Jezdí méně

Až o třetinu ubylo na Slovensku turistů z Ukrajiny kvůli politické krizi v zemi a bojům mezi tamní armádou a proruskými separatisty. Ukrajina spolu s ČR, Polskem a Německem patří mezi země, ze kterých jezdí na Slovensko nejvíce turistů. V prvním pololetí se na Slovensku ubytovalo téměř 33 000 Ukrajinců, ve stejném období loni to bylo zhruba 49.000 ukrajinských návštěvníků.

Méně turistů přilákalo Slovensko už v úvodu roku. Na nižší návštěvnost tehdy upozornili provozovatelé lyžařských středisek, kteří prý kvůli mírné zimě zaznamenali jednu z nejhorších sezon za poslední roky. Podnikatelé v cestovním ruchu si stěžovali na nepříznivé počasí i během léta.

Nižší počet turistů se projevil také na příjmech slovenských hoteliérů. Jejich tržby za ubytování v prvním pololetí dosáhly 124,9 milionu eur (3,44 miliardy korun), což oproti minulému roku představuje pokles o 7,2 procenta.

Podle dřívější analýzy peněžního ústavu UniCredit Bank vytíženost ubytovacích zařízení na Slovensku byla loni nejnižší z celé EU. Slovensko v uplynulých letech zaznamenalo výraznější růst ubytovacích kapacit, které v přepočtu na obyvatele jsou ale nižší, než je unijní průměr.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?