Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Cestujte prstem po klávesnici

Google Earth - oblíbený mapový program. Nyní v něm lze zobrazit problémy na silnicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google Earth - oblíbený mapový program. Nyní v něm lze zobrazit problémy na silnicích. | foto: Repro LN.

Máte-li dobré připojení k internetu, můžete zdarma cestovat po celém světě. Nechte si poradit s kým a kam vyrazit.

Pokud toužíte navštívit některé místo na naší planetě a nemáte příležitost se tam podívat osobně, můžete si svůj sen přiblížit i jinak. Na internetu jsou totiž k dispozici aplikace, které umožňují trojrozměrně přiblížit povrch Země.

Vybrat si můžete mezi několika alternativami. Mezi nejoblíbenější patří Google Earth a Microsoft Virtual Earth 3D. Instalace je jednoduchá. Virtual Earth 3D je k dispozici jako rozšíření do internetového prohlížeče a po instalaci funguje v rámci mapové části portálu Live. Google Earth je ke stažení jako samostatný program. Výhodou je rychlejší běh aplikace a také bohatší možnost nastavení.

Jak na virtuální cesty?
Google Earth

* Google Earth
, zdarma, http://earth.google.com

* Microsoft Virtual Earth 3D, http://www.microsoft.com/vir tualearth, zdarma

*seznamy zajímavých míst: http://googlesightseeing.com, http://www.googleearthcoolpl aces.com

* další programy podobného zaměření dostupné zdarma: NASA Worldwind, SkylineGlobe TerraExplorer a Celestia.o
Odhlédneme-li od technického řešení, snaží se oba programy o totéž: věrně zobrazit povrch Země a výsledek propojit s dalšími specifickými informacemi. Těmi mohou být například názvy ulic a měst, průběh státních hranic, ale také informace o pohybu letadel v okolí letišť nebo trasa Tour de France. Budeteli si chtít prohlédnout nějaké konkrétní místo, mělo by vás nejvíce zajímat, v jakém rozlišení jsou snímky k dispozici. Nejhůře dopadnete, pokud je území zachyceno pouze na satelitních snímcích. Největší přiblížení umožňují fotografie pořízené z letadla. Protože společnosti musí za použití snímků platit, je většina zemského povrchu pokryta jen ze satelitu. Přednost proto mají zejména atraktivní místa. Protože obě společnosti působí především v USA, je nejpodrobněji zobrazeno území tohoto státu.
 
Asi největší výzvou pro autory produktu je vytvoření realistického prostorového modelu měst. Bez dodatečných informací jsou ze shora pořízené snímky nedostatečné. Při pohledu z jiného úhlu se totiž budovy jeví jako plochy. Momentálně působí vizuálně o něco lépe řešení Microsoftu. Fotorealistické modely budov jsou sice jednodušší než u Googlu, ale jejich množství dává celkově lepší výsledek.

Inspirace v komunitě
Jednou z předností Google Earth je početná skupina nadšenců, která tento program používá. Na internetu lze nalézt velké množství stránek odkazujících na místa, která stojí za zhlédnutí. Někdy jsou zajímavá sama o sobě, jindy jen v okamžiku, kdy byl proveden snímek povrchu. Nalézt tak můžete například seznamy přírodních útvarů, ornamentů viditelných ze vzduchu, známých budov či soch, ale také přehled zachycených dopravních nehod a letících letadel.

Mount Everest
Asi není nutné zdlouhavě představovat nejvyšší vrchol naší planety. Prvními lidmi, kteří tuto 8848 metrů vysokou horu zdolali, byli v roce 1953 Edmund Hillary a jeho šerpa Tenzing Norgay. Vystoupali po jižním svahu z výšky 5380metrů a na vrcholu strávili asi patnáct minut. Do konce roku 2007 bylo úspěšně uskutečněno 3679 výstupů 2436 lezci. Hora představuje pro Nepál významný zdroj peněz, za jedno povolení k výstupu je požadováno až 25 tisíc USD za osobu. Při pokusu zdolat Everest zahynulo již 210 horolezců. Více než sto těl nebylo zatím nalezeno. Na obrázku, který ukazuje oblast Himálaje z jižní nepálské strany, si můžeme povšimnout schopnosti zobrazit strukturu terénu. Souřadnice: 27° 59' 17" severní šířky, 86° 55' 51" východní délky Foto: TerraMetrics, DigitalGlobe, Google Earth

Benátky
Benátky se rozkládají na 118 malých ostrovech. Mezi nimi se táhne na sto padesát kanálů, které jsou překlenuty čtyřmi stovkami mostů. Doprava po městě je v zásadě možná jen dvěma způsoby: pěší a po vodě. Klasická benátská gondola je v současnosti využívána zejména turisty a při různých slavnostech. Levnější a přesto zajímavou alternativou je cestovat po vodě městskou hromadnou dopravou. Důležitou předností Microsoft Virtual Earth je fotorealistické trojdimenzionální zobrazení vybraných měst z ptačí perspektivy. Na snímku je zachycen pohled na historické centrum města. Mezi dominanty Benátek patří chrám svatého Marka na stejnojmenném náměstí a přilehlý Dóžecí palác.
Souřadnice: 45° 25' 59" severní šířky, 12° 20' 20" východní délky Foto: TerraItaly, Blom, Microsoft Virtual Earth

Hickmanův kráter
Když v červenci minulého roku geolog Dr. Arthur Hickman využíval aplikaci Google Earth k vytipování nových míst vhodných pro pozemní těžbu železné rudy, náhodou si všiml neobvyklé kruhové struktury. Po konzultaci s kolegy byla tato proláklina kvalifikována jako dříve neznámý meteoritický kráter. A to i přesto, že tato oblast byla před dvaceti lety zaměstnanci doktora Hickmana podrobně prozkoumána. Poměrně dobře zachovalý kráter má přibližně 270 metrů v průměru, meteorit dopadl na území západní Austrálie před 10 000 až 100 000 lety. Dle velikosti kráteru lze odhadnout, že v okamžiku dopadu byla jeho velikost asi 10 až 15 metrů. Celkově je to třicátý potvrzený impaktní kráter na území Austrálie a první objevený od roku 2005.
Souřadnice: 23° 02' 14" jižní šířky, 119° 40' 59" východní délky Foto: DigitalGlobe, Google Earth

Horizontální vodopády (Horizontal Falls)
Tento známý přírodní úkaz leží v regionu Kimberley v západní Austrálii. Ačkoliv je nazýván vodopádem, ve skutečnosti se jedná o silný proud, který se valí úzkým hrdlem mezi poloostrovy. Nejprve směrem k pevnině, a jakmile se příliv změní na odliv, proudí zase opačným směrem. Google Earth má v sobě integrován letecký simulátor. Při pohledu ze shora můžete lépe odhadnout, jak asi toto přírodní představení působí na turisty, kteří se vydávají na komentované prohlídky v malých letadlech. Pobřeží Kimberley je jedním z největších území s divokou přírodou na světě. Přestože je tato oblast téměř liduprázdná, je dostatečně pokryta kvalitními snímky s velkým rozlišením.
Souřadnice: 16° 22' 59" jižní šířky, 123° 57' 28" východní délky Foto: DigitalGlobe, Google Earth

Farmářská oblast uprostřed Sahary
Po druhé světové válce byla jižní část Libyjské pouště prozkoumána s cílem nalézt nová naleziště ropy. V roce 1953 tato snaha vedla k objevu obrovských zásob podzemní pitné vody. Ty vznikly během dob ledových, kdy bylo saharské podnebí mnohem deštivější. Pitná voda je v současné době dopravována soustavou trubek do měst a okolních farmářských oblastí. Výstavba tzv. Great Man-made River začala v roce 1984, voda je dodávána od roku 1990. Celý projekt, který je financován ze zdrojů libyjské vlády, by měl být dokončen za 25 let. Využíváno je přes 1300 studní, z nichž některé jsou více než 500 metrů hluboké. To projekt řadí mezi největší podzemní zavlažovací a vodovodní systémy na světě. Kruhové oblasti na snímku vznikají v důsledku využití centrálního zavlažovacího systému. Voda je trubkami přivedena do středu kruhu, odkud je pomocí otočných ramen rozváděna do okolí.
Souřadnice: 45° 25' 59" severní šířky, 12° 20' 20" východní délky. Foto: Europa Technologies, DigitalGlobe, Google Earth


,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.