Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Chcete navštívit nejzáhadnější místo v Česku? Vydejte se na Trosky

Hrad Trosky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrad Trosky. | foto: Lidové noviny

PRAHA Nejzáhadnějším turistickým místem v České republice je zřícenina hradu Trosky, který je jednou z dominant Českého ráje. Alespoň tak hlasovali účastníci ankety turistické centrály CzechTourism. V podzemí hradu jsou podle pověsti ukryté poklady loupeživých rytířů, vchod do sluje s pokladem ale zůstává neobjeven.

Na druhém místě, co se záhad týče, skončilo jihlavské podzemí. "Svítící chodby, tajemné stíny, děsivý chlad a přízraky," popsala turistickou atrakci Malvína Němečková z CzechTourismu. Jihlavské katakomby jsou 25 kilometrů dlouhé a až 13 metrů hluboké. Vznikly propojováním středověkých sklepů, které místní tesali do skály od 14. století.

Třetí místo patří podzemní továrně Rabštejn, která se nachází nedaleko České Kamenice. Továrna vznikla vyhloubením v pískovcových skalách a byla během druhé světové války používána k válečné letecké výrobě. Od srpna 1944 do dubna 1945 zde vězňové vyrubali rozlehlé podzemní prostory, minimálně desítky vězňů přitom zahynuly.

Na dalších místech se umístily Býčí skála v Moravském krasu, zřícenina hradu Potštejn, Kounovské kamenné řady mezi Rakovníkem a Louny, klášter Rosa Coeli, Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou, a zmizelý a znovu objevený kostel sv. Mikuláše na Krudumu u Slavkovského lesa. V anketě hlasovalo téměř 1000 lidí, hrad Trosky získal necelých 30 procent.

Cílem CzechTourismu je povzbudit zájem o domácí cestovní ruch, legendy a nejrůznější tajemství jsou přitom považovány za jeden z nejlepších marketingových nástrojů. Například jeden z minulých vítězů ankety, donedávna téměř zapomenutý hrad Houska, se díky pověsti o díře do pekla vyšvihl mezi nejznámější hrady v Čechách.

S výlety na tajemná místa souvisí i trend zvaný temná turistika. Jde o návštěvy míst spojených se smrtí či utrpením lidí. Podle nedávné ankety CzechTourism je takovým nejtemnějším místem v ČR bývalý koncentrační tábor v Terezíně.

Na rozdíl od míst opředených pouhou legendou by poznávání míst poznamenaných lidským neštěstím mělo jít podle agentury ruku v ruce s pietou a vzděláváním, a nikoli prostou motivací k zisku.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....