Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
18. listopadu 2014 6:10 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Léčka na zloděje. Chilané sestrojili kolo, které nelze ukrást

Cyklistka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cyklistka | foto: Shutterstock

SANTIAGO DE CHILE Je to sen snad každého cyklisty - mít kolo, které vám nikdo neukradne. Splněním přesně takového snu je Yerka, prototyp jízdního kola sestrojený třemi chilskými studenty strojírenských oborů, píše agentura AP. Pokud by chtěl někdo jejich kolo ukrást, musí ho zničit, a je tak naprosto zbytečné ho krást.

Nejnovějším trendem u jízdních kol je využít pro jeho uzamčení přímo některou z jeho částí. Na trhu jsou již kola, která používají pro zamčení sedlo nebo odnímatelná řídítka.

Vynálezci Yerky tento způsob ještě vylepšili. Spodní rám kola se dá rozpojit, vzniknou dvě ramena, která se spojí rámem se sedlem a zamknou. Pokud by zloděj chtěl kolo ukrást, musí ho zničit.

ČTĚTE TAKÉ:

„To je důvod, proč naším mottem je ‚kolo, které někdo ukradne již není kolo‘. To, co zde máme, je opravdu kolo, které nelze ukrást,“ uvedl jeden z tvůrců bicyklu Cristóbal Cabello.

Chile i další země Latinské Ameriky se snaží přimět své obyvatele, aby přešli z aut na kola, která jsou levnější a přátelštější k životnímu prostředí. Roste zde proto počet značených cyklostezek, místa pro parkování kol i programy pro sdílení kol. Podle studie jedné z místních univerzit se využití jízdních kol mezi Chilany za posledních pět let zdvojnásobilo. Krádeže kol však zůstávají velkým problémem.

Mladí Chilané začali vymýšlet nové kolo poté, co jednomu z nich kolo někdo ukradl. Nejprve sestavili model z PVC, později pak funkční prototyp. Nyní čekají na schválení patentu a provádějí další testy odolnosti vůči zlodějům. Plánují také spustit kampaň, aby získali peníze na jeho výrobu. Na výrobu prvních 1000 kol potřebují počáteční investici 300 tisíc dolarů (6,6 milionu Kč) a doufají, že začnou svoji Yerku prodávat do poloviny příštího roku.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...