18. května 2009 10:01 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Chorvaté obrátili. Češi mohou vzít více jídla

Na dovolenou do Chorvatska si Češi mohou letos vzít více jídla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na dovolenou do Chorvatska si Češi mohou letos vzít více jídla. | foto: Foto Profimedia.cz

Ještě loni to vypadalo, že si Češi na dovolenou do Chorvatska nebudou smět vzít žádné jídlo. Země nakonec od nařízení ustoupila. Nyní dokonce Chorvaté zvýšili limit pro dovoz potravin. Turisté mířící k Jadranu si budou moci od středy vzít 10 kg jídla na osobu.

Chorvatsko oznámilo, že od této středy 20. května zvyšuje limit pro dovoz masných a mléčných výrobků ze současných 1 kg na 10 kg na osobu.

V Chorvatsku totiž vstupuje v platnost Směrnice o podmínkách dovozu potravin živočičného původu v osobních zavazadlech, která zvýšila povolené množství pro dovoz potravin ze členských zemí EU.

Po loňském několikadenním úplném zákazu dovozu masných a mléčných výrobků tak přichází konečně citelné zlepšení situace pro české turisty.

"Zvláště v době současné ekonomické krize a značnému meziročnímu oslabení české koruny vůči euru tuto situaci vítáme, jelikož mnoho českých turistů plánuje šetřit a vzít si tak větší množství potravin s sebou," říká Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Chorvatsko je nejpopulárnější českou dovolenkovou destinací, kterou vloni oficiálně navštívilo 629 tis. českých turistů. Včetně neregistrovaných pobytů však chorvatská strana odhaduje, že vloni strávilo v Chorvatsku dovolenou až 800 tis. českých turistů.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz