6. června 2008 14:12 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Chorvati přestali zabavovat jídlo

Chorvatsko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chorvatsko - ilustrační foto |

Potvrzeno! Do Chorvatska je opět možné cestovat s potravinami. Ovšem pouze letos. Evropská unie souhlasila, že zákaz dovozu mléčných a masných výrobků může být odložen o šest měsíců. V telefonickém rozhovoru to potvrdila Morana Bega†, která má problematiku veterinárních kontrol na ministerstvu zemědělství na starosti.

Nové nařízení podle ní oficiálně vstoupí v platnost v pondělí, kdy bude publikováno v úředním věstníku Narodne novine. Jídlo se však přestane na hranicích zabavovat už dnes, neboť chorvatští celníci dostali pokyn potraviny nekontrolovat. "Věřím, že na hranicích nebudou o víkendu žádné problémy, protože jsme jim poslali naše prohlášení, takže o tom vědí," řekla Bogat.

Zákaz dovozu potravin do Chorvatska platil od 1. června pro občany všech zemí. Proti opatření se však zvedla vlna odporu. Ozvaly se nejen české cestovní kanceláře, ale i chorvatští hoteliéři a pracovníci v turistickém ruchu. Ti tvrdili, že poté, co nařízení začalo platit, začali Češi rušit své pobyty. Chorvatsko je pro Čechy dlouhodobě nejoblíbenějším místem dovolené.

Jak ale dnes upozornila Boga†, jde pouze o odklad platnosti a nikoliv zrušení nařízení. V následujících šesti měsících chce Chorvatsko jednat s evropskými orgány o pravidlech dovozu živočišných produktů, a to především pro Chorvaty jedoucí do EU.

Lidovky.cz, ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz