1. června 2008 18:46 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Chorvatsko asi povolí dovoz potravin

Chorvatsko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chorvatsko - ilustrační foto |

PRAHA Zákaz dovozu masa a mléčných výrobků pro turisty začal v Chorvatsku platit teprve dnes a už se objevily zprávy, že země nařízení zase rychle zruší. Důvodem odvolání má být tvrdá reakce české veřejnosti na toto opatření. Chorvaty vyděsily informace, že Češi kvůli zákazu začali uvažovat o dovolené jinde.

Podle serveru Slobodna Dalmacija byl zákaz v Praze vnímán jako špatná zpráva pro stovky tisíc Čechů, kteří hodlali strávit letní dovolenou v Chorvatsku, a mnoho z nich začalo uvažovat o tom, že pojede někam jinam. Informace, že ode dneška je turistům zakázáno do Chorvatsko dovážet maso a mléčné výrobky, se objevila ve všech českých médiích, připomíná Slobodna Dalmacija. Po reakci české veřejnosti má být kontroverzní rozhodnutí zrušeno, dodává.

"Ministerstvo cestovního ruchu zaslalo ministerstvu zemědělství návrh, aby zvážilo zavedení kontroverzní vyhlášky," napsal server s tím, že konzultace mezi oběma ministerstvy pokračují.

Zákaz dovozu vybraných potravin platí pro všechny země včetně členů EU; pro členské země bude zrušen dnem vstupu Chorvatska do unie. "Osobní zásilky zakázaných produktů budou cestujícím odebrány a v souladu s platnými předpisy zlikvidovány," píše se v nařízení. Cestující by si tak měl dávat pozor například na domácí řízky, salámy nebo jogurty.

Čeští turisté už si nezaslouží označení paštikáři
"Češi v předchozích letech vždy jako první a nejbouřlivěji reagovali na každý nový právní předpis vztahující se k dovolené v Chorvatsku, neboť Chorvatsko je jejich oblíbenou turistickou zemí, kam jich jezdí až 800 tisíc ročně. Je proto zřejmé, že vnímají omezení složitěji než ostatní," napsal server. "V české veřejnosti jsou tato opatření brána jako by byla namířena především proti českých turistů i proti Čechům vůbec," dodal.

ZÁKAZ DOVOZU POTRAVIN STÁLE PLATÍ!

Zákaz dovozu masných a mléčných výrobků do Chorvatska, který vstoupil v platnost v neděli, je třeba zatím i nadále dodržovat. A to i přesto, že se o víkendu v chorvatských médiích objevily zprávy o jeho možném zrušení. Upozornila na to mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.


Slobodna Dalmacija nazývá české turisty "věrnými paštikáři", ale současně dodává, že nyní už si Češi toto označení nezaslouží, především díky vyšším mzdám a silné české koruně. Mezi českými turisty je ale stále dost těch, kteří přivezou kilo či dvě salámu, dvacet konzerv masných výrobků či pár balení hot-dogů. "Češi však vždycky zůstali Jadranu a Dalmácii věrní a přijeli i po válce a dokonce v letech války po rozpadu Jugoslávie, kdy se turisté z Německa i jiných zemí Chorvatsku vyhýbali," uzavřel server.
Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!