Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Chorvatsko na kolech. Češi zmapovali pro cyklisty ostrovy

Dubrovník uspokojí zvídavé turisty svými kláštery, kostely a dvojitými hradbami s dvaceti věžemi a bastiony. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dubrovník uspokojí zvídavé turisty svými kláštery, kostely a dvojitými hradbami s dvaceti věžemi a bastiony. | foto: Lidové noviny

Do Chorvatska můžete vyrazit bez obav i na kolech. Několik českých nadšenců zmapovalo ostrovy v Dalmácii a do map zaneslo všechny stezky vhodné pro cyklisty.

Podle jednoho z autorů Zdeňka Kukala pocházejí poslední mapy ostrovů z dob socialistické Jugoslávie; český projekt proto Kukal považuje za unikátní. Kukal organizuje cyklistické výlety na ostrovy 11 let. "Bytostně a zásadně nám chyběly dobré mapy, v terénu jsme se nemohli držet ničeho," popsal jeden z důvodů pro vznik map.

"Všechny využitelné stezky pro kolo jsme za ta léta projeli," doplnil. Mapy nejsou podle něj určeny jen pro český trh, ale poputují i do Chorvatska a dalších zemí.

Pozor! Chorvatské silnice jsou za deště kvůli vápencovému prachu velmi kluzké. Na fotografii silnice v Národním parku Biokovo.

Podle kartografa Bohumila Háje byly základem staré mapy z dob socialismu, ty se doplnily o letecké a družicové snímky a takzvané tracklogy, to jsou záznamy cesty konkrétního bicyklu vybaveného zařízením GPS.

"Největší prací bylo identifikovat, kde se dá projet na kole a na jakém," řekl další z odborníků Jan Vodňanský.

Mapy zobrazují středodalmatské a jihodalmatské ostrovy, například Brač, Korčula, Mljet nebo Šolta, poloostrov Pelješac a k němu přilehlý pás pobřeží až k Dubrovníku.

Cesty v terénu se prý neustále mění, vznikají a zanikají, autoři proto už chystají aktualizaci. Chorvatsko je dlouhodobě nejoblíbenější prázdninovým cílem Čechů.

Každoročně sem míří statisíce českých rekreantů, trendem je přitom příklon od pobytu na pláži k aktivní dovolené.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...