9. června 2010 10:57 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Chorvatsko na kolech. Češi zmapovali pro cyklisty ostrovy

Dubrovník uspokojí zvídavé turisty svými kláštery, kostely a dvojitými hradbami s dvaceti věžemi a bastiony. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dubrovník uspokojí zvídavé turisty svými kláštery, kostely a dvojitými hradbami s dvaceti věžemi a bastiony. | foto: Lidové noviny

Do Chorvatska můžete vyrazit bez obav i na kolech. Několik českých nadšenců zmapovalo ostrovy v Dalmácii a do map zaneslo všechny stezky vhodné pro cyklisty.

Podle jednoho z autorů Zdeňka Kukala pocházejí poslední mapy ostrovů z dob socialistické Jugoslávie; český projekt proto Kukal považuje za unikátní. Kukal organizuje cyklistické výlety na ostrovy 11 let. "Bytostně a zásadně nám chyběly dobré mapy, v terénu jsme se nemohli držet ničeho," popsal jeden z důvodů pro vznik map.

"Všechny využitelné stezky pro kolo jsme za ta léta projeli," doplnil. Mapy nejsou podle něj určeny jen pro český trh, ale poputují i do Chorvatska a dalších zemí.

Pozor! Chorvatské silnice jsou za deště kvůli vápencovému prachu velmi kluzké. Na fotografii silnice v Národním parku Biokovo.

Podle kartografa Bohumila Háje byly základem staré mapy z dob socialismu, ty se doplnily o letecké a družicové snímky a takzvané tracklogy, to jsou záznamy cesty konkrétního bicyklu vybaveného zařízením GPS.

"Největší prací bylo identifikovat, kde se dá projet na kole a na jakém," řekl další z odborníků Jan Vodňanský.

Mapy zobrazují středodalmatské a jihodalmatské ostrovy, například Brač, Korčula, Mljet nebo Šolta, poloostrov Pelješac a k němu přilehlý pás pobřeží až k Dubrovníku.

Cesty v terénu se prý neustále mění, vznikají a zanikají, autoři proto už chystají aktualizaci. Chorvatsko je dlouhodobě nejoblíbenější prázdninovým cílem Čechů.

Každoročně sem míří statisíce českých rekreantů, trendem je přitom příklon od pobytu na pláži k aktivní dovolené.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK REALIZACE ROZVADĚČŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz