Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
22. července 2013 8:58 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Potápěči na Jadranu se bojí. Ohrožují je amatérští kapitáni lodí, včetně Čechů

Drastický záběr muže, kterého zranil motorový člun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Drastický záběr muže, kterého zranil motorový člun. | foto: Podvodni.hr

Chorvatským potápěčům dochází trpělivost s amatérskými kapitány motorových lodí a jachet. Jejich počet přibývá i mezi Čechy, kteří už také našli zalíbení v dovolené na palubě.

I Češi tak mají podle Chorvatů podíl na tom, že jsou stále častější tragické střety plavidel s lidmi ve vodě. Snímky vzniklých poranění jsou děsivé.

"Neexistuje snad jediný potápěč, který by alespoň jednou do měsíce neměl nepříjemnou zkušenost s plující lodí," uvedl pro Lidovky.cz Pero Ugarković. Právě on stojí za kampaní, která se snaží přimět kapitány lodí k ohleduplné plavbě podél Jadranu.

K řízení menší lodě nepotřebujete žádné povolení. Stačí mít peníze na její koupi či pronájem. Kapitánské zkoušky jsou totiž nutné pouze u plavidel s větším výkonem. Mnohdy se tak party mladých lidí vydávají na moře za zábavou, aniž by měly pořádné zkušenosti s řízením lodě.

Experiment potvrdil neznalost

Takto vypadá bójka, která upozorňuje, že pod hladinou se pohybuje potápěč....

Takto vypadá bójka, která upozorňuje, že se pod hladinou pohybuje potápěč. Charakteristická je červeno-bílým provedením.

"Před pár lety jsme udělali takový experiment. Zajímalo nás, kolik lidí řídících loď vůbec rozpozná potápěčskou bójku na hladině," líčil Ugarković. Vzali klasickou červeno-bílou bójku, která značí, že v jejím okolí plave potápěč. Umístili ji v moři nedaleko Puly a čekali, jak blízko se lodě přiblíží. "Jen malá část lodí se bóji vyhnula. Většina majitelů lodí, dokonce i ti, kteří mají zkoušky, vůbec nevěděli, co bóje signalizuje," popsal výsledek experimentu.

"Někteří dokonce k bójce záměrně přijíždí s tím, že se chtějí podívat, co to pluje na hladině," vylíčil vlastní zkušenosti potápěč Igor Koronić. S Ugarkovićem se shoduje v tom, že nebezpečná jízda je vlastní zejména cizincům, kteří mají řízení lodě jen jako prázdninovou zábavu.

"Zařadí rychlost, zapnou autopilota a věnují se zábavě na palubě, místo aby se plně koncentrovali na řízení. K tragickému střetu s plavcem či potápěčem pak zbývá málo a dotyčný na lodi to ani nemusí zaregistrovat," dodávají potápěči.

Následující video mluví za vše:


Chorvatští potápěči, kteří se sdružují na fóru Podvodni.hr, nechtějí turisty od jízdy na lodi odrazovat. Snaží se je ale "vychovat" k opatrnější jízdě než té, jíž jsou často svědky. Podél pobřeží proto vylepují plakáty se základními pravidly bezpečnosti. Kromě toho obsahují i drastické fotografie lidí, které kapitáni lodí přehlédli.

Pokud na hladině plave bójka v červeno-bílé barvě (zpravidla vybavená ještě stejně zbarvenou vlajkou), nesmí se k ní loď přiblížit méně než na 100 metrů. Zakázána je i rychlá jízda blíže než 300 metrů od pobřeží.

Plakát upozorňující na důsledky neohleduplné jízdy po moři. Podél Jadranu jich visí stovky.

Plakát upozorňující na důsledky neohleduplné jízdy po moři. Podél Jadranu jich visí stovky.

"Přestože máme nový zákon, který považuje nezodpovědné chování na moři jako trestný čin, a přestože policie a pobřežní stráž rozdává lidem na  lodích pokuty ve výši několika tisíc kun, stále se najdou tací, kteří ohrožují životy nejen potápěčů, ale i plavců," dodal Ugarković.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...