Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Chystáte se do Londýna? Možná vás překvapí davy cyklistů

Londýnský primátor Boris Johnson. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Londýnský primátor Boris Johnson. | foto: ČTK/AP

LONDÝN Londýnský primátor Boris Johnson spustil projekt samoobslužných půjčoven kol, která se mají stát dalším z prostředků veřejné dopravy v britské metropoli. Do projektu se přihlásilo přes 12 000 lidí. Radnice má připravených asi 5000 bicyklů, podle vedení města by ale neměly nastat problémy s nedostatkem dopravních prostředků.

"Londýňané se probudili do nové éry cyklistiky v hlavním městě," prohlásil Johnson při slavnostním spuštění projektu. "Moje křížová výprava s cílem, aby se metropole stala městem s nejvíce cyklisty na světě, výrazně šlápla do pedálů," dodal.

Londýn se stane rájem cyklistů, taková je vize primátora Johnsona.

O klíč, kterým si uživatelé mohou kola odemknout, zatím zažádalo 12.450 lidí, uvedl BBC. Jen polovina klíčů ale zatím byla aktivována.

Kola mohou používat pouze lidé, kteří mají aktivovaný klíč. Radnice chce později umožnit využívání cyklistických půjčoven i náhodným uživatelům, nebude to však možné dříve než za čtyři týdny.

Za klíč zaplatili Londýňané tři libry (asi 90 korun) a sazba za půjčení kola se pohybuje od jedné libry (30 korun) za hodinu po 50 liber (1500 korun) za den.

Londýnský primátor Boris Johnson.

K dispozici je zatím v Londýně 5000 kol na 315 místech. Radnice by chtěla během letošního roku přidat do systému cyklistické dopravy dalších tisíc bicyklů a vytvořit celkem 400 jejich půjčoven.

Bicykly, které vyrábí firma z kanadského Québeku, mají životnost 15 let, jsou dosti robustní (váží 23 kilogramů) a poměrně usedlého vzhledu, což by prý mimo jiné mělo tlumit zájem zlodějů. Radnice přesto doufá, že kola se stanou jedním ze symbolů Londýna.

Několik bicyklů se hned dnes stalo terčem vandalů. Odpůrci války v Afghánistánu polepili některá kola nálepkami odsuzující konflikt v zemi, kde má Británie nasazeno několik tisíc vojáků.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!