Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Chystáte se na Kubu? Základní doporučení pro všechny cestovatele

Odpočinek na Kubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odpočinek na Kubě | foto: Archiv ET

Kuba je jiná. Neprojevila se zde zatím globalizace. Hned po příletu a v průběhu návštěvy vám dojde, jak je kubánská mentalita zvláštní. CK Exotica Travel, specialista na Kubu, přináší několik rad, abyste si tuto zábavnou zemi skvěle užili v rámci možností co nejlépe

Nápor turistů na nedostatečnou infrastrukturu

Kuba se stala díky své padesátileté ekonomické izolaci od zbytku světa jedinečnou. Je pravděpodobné, že po zrušení amerického embarga svou jedinečnost ztratí. Právě proto na Kubu jezdí více a více turistů. Ti, co návštěvu Kuby odkládali, jedou co nejdříve. Dokonce i v letním období.

Jenže Kuba nemá na takový nával dostatečně připravenou infrastrukturu. Chybí hotelové ubytovací kapacity, auta k pronajmutí, průvodce atd. Mnozí si neuvědomují, že na Kubě stále funguje centrálně plánovaná ekonomika, tedy stát si rozděluje výše uvedené komodity tak, aby byly maximálně vytížené, aby ani jeden volný pokoj nepřišel nazmar a aby auta byla pronajímána především těm, kteří chtějí být ubytovaní v hotelech. Proto to není tak, že by klient byl ubytován v hotelu, který si vyhlédl. Je to tak, že klient může být ubytován tam, kde je zrovna volné místo.

Vyberte si, jaký typ objevitele jste

Pojďme ale k radám a doporučením. Čtenáře rozdělíme na dva typy cestovatelů, zajisté se v jednom z uvedených typů najdete.

  • Ti první turisté si při své cestě chtějí mimo jiné i odpočinout, nechají si poradit a rádi se obrátí na cestovní kancelář. Přesto chtějí poznat kulturu i mentalitu domorodců. Nazveme je Cestovateli.
  • Ti druzí jsou zvyklí na cesty s baťohem, sledují ceny letenek a letí, když se nabízí letenka za skvělou cenu, jsou i časově flexibilní. Nevadí jim zažít také nepohodlné situace. Jestli patříte do této skupiny, nezveme vás pracovně Baťůžkáři.

Doporučení Cestovatelům

Neváhejte oslovit cestovní kancelář co nejdříve. Kuba nemá zatím dostatečnou infrastrukturu, která by uspokojila poptávku. Možná spíše než dobrá cena letenek, bude pro Vás důležitá jistota, že máte rezervované auto. To vám za odměnu nabídne možnost, podívat se na odlehlé neturistické pláže, zajet do neturistických koutů a městeček a mít u sebe galon vody, který jste náhodou objevili v jednom z obchodů.

Půjčení auta řešte dopředu

Ubytování doporučujeme kombinovat: v hotelech i v soukromí. Ubytování v soukromí nabízí skvělou domácí kuchyni, poznáte mentalitu Kubánců i jejich zvyklosti. Nahlédnout do hezkých domů může být zážitek pro lidi, kteří obdivují architekturu a starožitné předměty. Naše cestovní kancelář pronajímá klientům apartmány, které se nachází vždy v centru měst. Večer tedy nepotřebujete auto, až se budete vracet z baru, kde to žilo hudbou.

Majitelé jsou profesionální a slušní lidé. Poznávací část doporučujeme doplnit pobytem na jednom z krásných ostrovů, které nabízí nádherné pláže s korálovým pískem a tyrkysovým mořem. Po dobu poznávání pochopíte reálie kubánského života a nedostatky hotelových komplexů vás již nebudou obtěžovat. Jste tam přeci proto, abyste si užili moře a slunce, před návratem domů.

Doporučení Baťůžkářům

Důležité je si uvědomit, že Kuba není malý ostrov. Pro poznání většiny zajímavých lokalit budete potřebovat alespoň tři týdny, nejlépe měsíc. K přejezdům je nejlepší samozřejmě auto, které vám dá volnost pohybu, ale může se velmi snadno stát, že budou po příletu rozpůjčovaná. K cestování po ostrově tedy můžete dále zvolit:

Taxi: Vyplatí se, pokud pojedete ve 3 nebo ve 4 osobách. Pak se dostanete aspoň na cenu jízdenek následující společnosti.

Autobus: Dobře funguje autobusová linka Viazul. Dostanete se do hlavních měst provincií. Ceny nejsou nejnižší, navíc pokud musíte počítat s další dopravou z autobusového nádraží do ubytování, popř. na další pláže. Nejedná se o dopravní linku, se kterou cestují řadoví Kubánci, ale o dopravu, kterou používají turisté. V sezóně se linky dobře vytěžují, proto doporučujeme být na nádraží alespoň o hodinu dříve před plánovaným odjezdem. Autobusy jsou často příliš klimatizované.

Kubánci jsou velmi milí a usměvaví lidé
Kubánci jsou velmi milí a usměvaví lidé

Ubytování v soukromí (jedná se o malé penziony) sežene baťůžkář bez problémů, možná v sezoně nebudete ubytováni v centru města, ale v širším okolí byste měli ubytování sehnat. Stravování je nejlepší v soukromí a v podstatě každý pronajímatel vám bude nabízet stravování za příplatek. Někteří Kubánci na vesnicích vás možná nechají přespat i zadarmo, ale to už je otázka náhod a sympatií.

Baťůžkáři by měli počítat s tím, že neseženou ubytování v soukromí na plážích a na ostrovech. Tam je možné se ubytovat pouze v hotelových komplexech. Pokud zvažujete přespání ve spacáku, tak je dobré mít na paměti, že na Kubě se vyskytují štíři a písečné blechy, ale neexistují zde živočišné druhy, které by mohli zdravého turistu ohrozit na životě.

Třetí skupina návstěvníků

Abychom nezapomněli, jsou tu ještě cestovatelé, kteří si přejí pouze relax a odpočinek, a vyžadují komfort i dobrý servis. Takovým lze doporučit pouze ubytování v 5* hotelech a to jen některých, nebo pobyt na ostrově Cayo Largo, který má další přidané hodnoty, ale to už příště.

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...