Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Číňané mají raději tlusté maso. Svíčková je levnější než bůček, říká Čech

Gustav Ryzner | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gustav Ryzner | foto: Archiv Gustava Ryznera

Gustav Ryzner se do Číny přestěhoval s celou rodinou kvůli práci. „Kulturní rozdíly jsou obrovské. Setkávám se s nimi přímo v práci. Číňan nikdy neřekne ne, ale zároveň je zde i nepřípustný byť jen náznak kritiky. Stejně jako přiznání chyby, nebo přiznání, že něčemu nerozumí. V Evropě když máte problém, diskutujete o něm a snažíte se zjistit, co je špatně, proč je to špatně a jak vyřešit, aby se do budoucna neopakoval,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Čínu jsem znal ze služebních cest. Manželka přijela poprvé v rámci takzvaného Look and See - firma nám umožnila dva měsíce před podepsáním smlouvy Čínu navštívit a vybrat si pro děti školu a dům. potom jsme přijeli i s dětmi dva dny před začátkem školy, na rozkoukávání nebyl čas. Měli jsme samozřejmě výhodu, že pracuji pro velký mezinárodní Joit-Venture, ti mají proces vysílání pracovníků do ciziny velmi dobře zajištěn. I tak jsme museli mnoho záležitostí obstarat sami - od víz, přes pracovní povolení a řidičský průkaz. Jednotlivé kroky nelze přeskočit. Kontejner s věcmi dostanete až po dvou měsících, i když je dávno na místě a čeká v celním skladu. Vše je tu samozřejmě úplně jiné, od dopravy a provozu na ulicích až po komunikaci. Ve firmě se domluvíte německy nebo anglicky a máte k dispozici tlumočníka. Lidé v severní Číně jsoi moc milí, ale většinou mluví jen čínsky, což vede k humorným situacím. Nápisy na zboží v obchodech jsou také pouze čínsky, takže netušíte, zda kupujete cukr, sůl nebo mouku.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Kulturní rozdíly jsou obrovské. Setkávám se s nimi přímo v práci. Číňan nikdy neřekne ne, ale zároveň je zde i nepřípustný byť jen náznak kritiky. Stejně jako přiznání chyby, nebo přiznání, že něčemu nerozumí. V Evropě když máte problém, diskutujete o něm a snažíte se zjistit, co je špatně, proč je to špatně a jak vyřešit, aby se do budoucna neopakoval. Zde se velice často nedostanete ani informaci, kdo za problém může. S tím se ale naučíte žít i pracovat. Naučíte se předvídat a odhadovat situace. Číňané jsou ale i velmi pilní a učenliví. Pokrok, kterého dosáhli za posledních 20 let, je neuvěřitelný. Na druhou stranu, jak já říkám století páry nejde tak jednoduše přeskočit. A nekolik generací techniků s technickými dovednostmi, umem a hlavně zkušenostmi nelze simulacemi, výpočty a virtuální realitou nahradit.

Kdo je gustav ryzner?

Gustav Ryzner se narodil v roce 1973 ve Štenberku, vyrůstal ale v Olomouci. Vystudoval VSB-TU v Ostravě a po ukončení studia odešel pracovat do automobilky Škoda Auto v České Boleslavi. Pracoval zde na různých pozicích 15 let. V Mladé Boleslavi se seznámil se svou manželkou Danielou, se kterou má dvojčata - Honzíka a Kačenku. V roce 2011 dostal nabídku z mateřského koncernu Volkswagen v německém Wolfsburgu, konkrétně do vývoje podvozku. Od roku 2014 působí jako vedoucí vývoje podvozku FAW-Volkswagen v severočínském Changchungu.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
V Česku žijí stále rodiče mé ženy, proto tam tráví rodina celé prázdniny. Žijeme v zahraničí pět let, mění se tedy i okruhy našich přátel. Říkáme, že letíme na dovolenou do Evropy a snažíme se je navštívit všechny. Vnímáme velké rozdíly mezi Německem, Českem a slovenskem. Rozhodnutí, které nás ostatně čeká příští rok, ovlivňují tři faktory. Zajímavá nabídka práce, snaha se kvůli dětem usadit natrvalo a stesk po domově spojený s případnou potřebou postarat se o rodiče mojí ženy. Víme, že když se opět přestěhujeme do jiné země, bude těžké děti v pubertě přesvědčit, že se mají znovu někam stěhovat. Na druhou stranu bychom byli rádi, aby se jim dostalo co nejlepšího možného vzdělání. K Česku máme vřelý vztah, jsme patrioti.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Tlačenka s cibulí. Vše ostatní si dokážeme obstarat a nebo uvařit sami. Číňané mají rádi tučné maso, svíčková je tu levnější než bůček. U nás doma se vaří o víkendech tradiční česká jídla. Žijeme v takové „německé vesničce“, kde s námi žije 200 rodin osmnácti národností. Mimo jiné zde máme také pivovar a pekárnu. Není tu ale příliš obvyklé vařit doma, chodí se tu dost do restaurací, nebo vaří doma hospodyně. My jsme výjimkou. Proto k nám přátelé rádi chodí na návštěvu. Pracuji pro čínsko-německou společnost. Kolegové z Německa českou kuchyni dobře znají a dokážou ji ocenit. Čínští kolegové vždy poděkují, tváří se mile, ale jestli jim jídlo opravdu chutná, to je těžké odhadnout.

Lidovky.cz: Učíte děti česky?
Snažíme se. Dvakrát do roka absolvují přezkoušení v české škole. Přes týden chodí do mezinárodní školy, kde nám vychází vstříc. Manželka je učí česky o víkendech. Je to občas krušné, zvlášť proto, že děti si chtějí hrát venku a školu mají v týdnu. Chceme ale, aby se děti cítily jako Češi. A při návratu domů, aby se mohly ihned zapojit do výuky v češtině.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Jednoznačně Praha. Číňané hodně cestují a Evropu milují. Vzdálenost tisíc kilometrů? To pro ně nic není. Jsou schopni za týden projet doslova celou Evropu. Praha je pro ně ale jedním z nejkrásnějších míst. Zajímavé je, že německé pivo koupíte prakticky na každém rohu, ale v osmi milionovém Changchungu jsem na české pivo narazil jen jednou. Občas tu vidíte škodovku, ale jinak není povědomí o Česku velké. Je to způsobené například i tím, že ze sportu preferují Číňané badminton, stolní tenis a basketball, takže Jágra tu neznají.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politiku příliš nesleduji, ani nemám moc možnost. Čínsky se bohužel nedomluvím a ani nedokážu nic přečíst. Díky internetu ale samozřejmě sledujeme zprávy z Česka.

češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...