29. března 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jak slaví Číňané dušičky? Pálí papírové předměty

Rok draka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rok draka - ilustrační foto. | foto: Reuters

PEKING Číňané se připravují na svátek mrtvých. Letos připadá na 4. dubna. Rodiny uklízejí hroby svých předků, obětují jim jídlo a pálí na hrobě papírové repliky předmětů nutných pro každodenní život, jako je oblečení, peníze, auta či domy. Nově i napodobeniny iPadů a iPhonů.

Svátek čistoty a jasu, jak se čínským dušičkám správně říká, ovšem v poslední době nabývá velmi moderní podoby. Důkazem jsou právě papírové imitace iPhonů a iPadů, jež jsou v Číně nesmírně populární.

"Papírové iPhony a iPady, které prodáváme, mají stejnou velikost jako ty skutečné a patří k nim i celý balíček doplňků, včetně kupříkladu sluchátek," sdělil jeden z internetových prodejců Wang. "Provozuji tento webový obchod již čtyři roky a před dvěma lety jsem začal s prodejem papírových iPhonů a iPadů. Jsou docela oblíbené. Hlavně před Svátkem zametání hrobů o ně jeví spousta lidí zájem," dodal.

Pálení papírových předmětů.

Papírový iPad vyjde podle AFP na 538 jüanů (asi 1570 Kč), iPhone stojí kolem 22 jüanů (64 korun). Výrobky firmy Apple jsou v Číně hitem a místní obyvatelé neváhají strávit hodiny ve frontách, aby získali nejnovější produkty.

Lidovky.cz