5. prosince 2017 6:16 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jste z Česka? Máte krásné ženy i dobré a levné pivo, říkají mi cizinci

Radka Darebná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radka Darebná | foto: Archiv Radky Darebné

MELBOURNE Radka Darebná začala cestovat po světě před čtyřmi lety, navštívila Maltu, Miami, Mauricius, Reunion, Barmu, Čínu, Bali, Nový Zéland, Mexico a Fidži. Nyní žije a studuje v Austrálii.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti? 
První dny po přestěhování byly plné nejistoty a vzrušení zároveň. Musela jsem si vše zjistit a oběhat sama. Navazovat kontakt s cizími lidmi, v cizím jazyce a dalo mi to strašně moc. Svoboda, nezávislost a víra sama v sebe. Je to nejlepší věc, kterou může člověk udělat - odjet do zahraničí a poznávat svět.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý? 
V cizině jsem narazila se svou původně docela uzavřenou povahou a tím, že jsem se neusmívala jako ostatní. Je známo, že Češi jsou celkem studení a moc se neusmívají. V cizině se baví naprosto cizí lidé na ulici, v obchodě, v MHD spolu a ptají se zdvořile, jaký byl den. Pomáhají si a většinou si na nic nestěžují. Nyní po letech v zahraničí můžu říct, že je to docela nakažlivé a že už jsem také taková. Občas také cizinci nechápou náš humor.

Kdo je Radka Darebná?

Radka Darebná se narodila v Berouně a vystudovala střední školu hotelovou v Praze 4. Nyní studuje obor Event management na vyšší odborné škole v Austrálii. Pracuje na poloviční úvazek z důvodu studentských víz a omezení na 20 hod. práce týdně. Cestuje a poznává okolí a nové lidi. 

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit? 
Do Česka se určitě jednou vrátím. Miluji cestování, ale domov je domov. Praha a celkově Česko má své kouzlo - hlavně o Vánocích.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo? 
V cizině mi chybí typický český rohlík. Ačkoliv pečivo obecně moc nejím, přistihla jsem se, že mi opravdu chybí rohlík. Jinak například v Austrálii je česká restaurace, kde vaří svíčkovou možná lepší než v Čechách. Kamarádku z Číny jsem do této restaurace vzala a byla nadšená hlavně z knedlíku. Vůbec nevěděla k čemu to přirovnat, ale moc jí chutnalo. Občas něco uvařím a vše sklízí chválu. Teď se chystám na Vánoce připravit bramborový salát, tak uvidíme. 

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka? 
První názory , které slýchám když řeknu, že jsem z Česka jsou: krásné ženy, dobré a levné pivo, Praha, Český Krumlov a známí sportovci (Nedvěd, Hašek)

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší? 
Politika se liší v různých zemích. V něčem jsme napřed my a v něčem zase jiní. Myslím si však,že si tak nějak vše lépe hlídají a ověřují.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

apeAlena Pecháčková

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!