Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -11 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Brusel je špinavý, myslí si cizinci. I přesto se jim libí

14. Brusel (umístění 2008: 14.); Počet obyvatel města/země: 1,451,047 / 10,414,336 ; Délka života: 79,2 let; HDP: 390 mld. Dolarů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 14. Brusel (umístění 2008: 14.); Počet obyvatel města/země: 1,451,047 / 10,414,336 ; Délka života: 79,2 let; HDP: 390 mld. Dolarů | foto: Reprofoto

BRUSEL Většině cizinců pracujících v Bruselu se život v belgickém hlavním městě líbí, ale současně si myslí, že je příliš špinavé, nebezpečné a přeplněné auty. Vyplývá to z průzkumu, který si nechal vypracovat bruselský region.

V Bruselu žije kolem 100 000 cizinců. Většina z nich pracuje pro evropské instituce nebo jejich práce s Evropou souvisí. Průzkum provedený před rokem zahrnoval asi 9000 lidí.

Z nich tři čtvrtiny uvedly, že se jim v Bruselu líbí, především kulturní život (78 procent), gastronomie (70 procent), zdravotnictví (60) a parky (50 procent). Nejvíce stížností směřovalo na pořádek ve městě, které je podle 80 procent dotázaných cizinců příliš špinavé. Na 67 procent dotázaných si myslí, že je v v něm příliš chudoby, dalších 78 procent si stěžovalo na dopravní zácpy a polovina se v Bruselu cítí méně bezpečně než v jiných evropských metropolích.

Náměstí Grand Place, Brusel
Čůrající chlapeček v Bruselu


Podle belgických listů to souvisí se sérií přepadení v letech 2009 a 2010 ve čtvrti evropských institucí. Belgická média v této souvislosti tvrdí, že tyto incidenty měly přehnanou publicitu a že evropská čtvrť je mnohem bezpečnější než většina města.

Podle tří čtvrtin respondentů žijí cizinci ve vlastní "bublině" a do značné míry odděleně od života města a domorodců. Skoro 40 procent dotázaných má méně než tři belgické přátele a 12 procent ani jednoho.

PSALI JSME:

Polovina v Bruselu usazených cizinců raději posílá své děti do mezinárodních škol namísto do belgických. Jen minimum cizinců sleduje belgickou televizi nebo volí v místních volbách. Jen šest procent hodlá zůstat v Bruselu i poté, co skončí jejich kontrakt.

Nedůvěra vůči cizincům

Na druhou stranu jsou rodilí Bruselané nedůvěřiví zase vůči cizincům. Celkem 74 procent cizinců se domnívá, že Bruselané si neuvědomují, jak je přítomnost mezinárodních institucí důležitá pro jejich město. Ještě kritičtější jsou ale samotní Belgičané, kterých s tímto tvrzením souhlasí 82 procent.

"Opravdu mě překvapila nedůvěra Bruselanů vůči této mezinárodní komunitě, která je někdy považována za příčinu všech problémů," poznamenal Alain Hutchinson, šéf Úřadu Brusel-Evropa, který spadá pod bruselskou administrativu a celý průzkum zadala. Výsledky průzkumu měly být zveřejněny už v loni v září, ale bez vysvětlení byly publikovány až nyní.

,

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Historky z podsvětí. Kdo je ve fotbale Formule? A proč chtít Zagorovou a Gotta?

Utkání Vyšehrad - Živanice sleduje tehdejší šéf domácího klubu Roman... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Netušil, že detektivové hromadí materiál, který ho pošle do vazby. Letos v červenci si tedy Roman Rogoz, manažer...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR STROJE (PLAT 26.000-28.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 26 000 - 28 000 Kč